Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 16:48 Bu haber 1057 kez okundu
 
10 Ekim Katliamı Davasında Sanıktan Eşine “Konuşmayacaksın” Tehdidi
Ankara katliamı davasının bugünkü duruşmasında tutuklu sanık Metin Akaltın salondan çıkartılırken, tutuklu olan eşini “Konuşmayacaksın” diye tehdit etti.Duruşma. 4 Mayıs'ta devam edecek...
GÜNDEM Haberi
10 Ekim Katliamı Davasında Sanıktan Eşine “Konuşmayacaksın” Tehdidi

Ankara'da 10 Ekim 2015’te barış mitingine düzenlenen ve 101 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla ilgili davanın görülmesine bugün devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 36 sanıklı davanın bugünkü duruşmaya tutuklu sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Sanığın tehdidine salondan tepki

Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) Özkan Arslan’ın haberine göre, duruşma, kimlik tespitinin ardından celse arasında tutuklanan Hatice Akaltın'ın çapraz sorgusuyla başladı.

Akaltın, bombacıları Ankara'ya getiren Halil İbrahim Durgun'un öldüğü Antep'teki evde Durgun'un eşi Esin Altıntuğ ile birlikte bulunuyordu.

İfadesinde şunları söyledi:

“Ev taşıyacağımız için eşim taşımacı tutmuştu. Eve eşya taşıyan kişiler gelip gidiyordu. Esin Durgun ve eşi Halil İbrahim Durgun o dönemde eve geldiler. İkinci gelişlerinde kapı aralığında büyük bir valiz dikkatimi çekmişti. Üzerimde bulunan 8 bin lira, sattığımız aracın parasıydı.”

Akaltın’ın eşi Metin Akaltın ve sanıklardan Mehmedin Baraç, Hatice Akaltın'a “Sorulara cevap verme” diye seslendi.

Bunun üzerine Hatice Akaltın kendisine sorulan bütün sorulara “Cevap vermek istemiyorum” diye karşılık verdi.

Diğer sanıkların müdahalesiyle sanığın sorulara cevap vermemesi üzerine salonda bulunanlar duruma tepki gösterdi.

Avukatının talebiyle soruları cevapladı

Bu sırada söz isteyen sanık Akaltın'ın avukatı Oğuz Akman, “Müvekkilimin suçsuz olduğuna inanıyorum, o yüzden sorulara cevap vermesini istiyorum. Eğer sorulara cevap vermezse avukatlığından çekileceğim” dedi.

Bu sözler üzerine salonda bulunanlar, sanık avukatını alkışladı. Mahkeme Başkanı, müdahale ederek, alkışlayanları uyardı.

Avukatının talebi üzerine tekrar çapraz sorgusuna devam edilen Hatice Akaltın, “Üzerime atılı suçlar sabit olsaydı konuşurdum. Bunların doğrulukla ilgisi olmadığı için cevap vermek istemiyorum” diye konuştu. Ancak bu açıklamasının ardından soruları yanıtlamaya başladı.

Tehdit eden sanıklar salondan çıkartıldı

Sorgu sırasında söz alan sanık Akaltın'ın avukatı Akman, müvekkilinin sorulara daha net cevaplar vermesi için diğer sanıkların salondan çıkartılmasını talep etti. Sanık da mahkeme başkanının taleple ilgili sorusu üzerine “Şu durumda sorulara net cevaplar veremem” diye yanıt verdi.

Bunun üzerine diğer sanıklar, salondan çıkartıldı.

Sanıklar salondan çıkartılırken, Metin Akaltın eşi Hatice Akaltın'a “Konuşmayacaksın” diye seslendi. Sanık Akaltın, eşinin avukatının yanından geçerken de avukata “Sen savunma daha iyi” dedi.

“Çocuklarının hayatından endişe ediyor”

Sanıklar salondan çıkartıldıktan sonra tekrar söz isteyen Hatice Akaltın’ın avukatı, müvekkilinin iki çocuğu olduğunu ve onların hayatından endişe duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Çocuklarının hayatından endişe ettiği için sorulara cevap vermeyebilir. Talebimiz çocuklarının hayatı için gerekli önlemlerin alınmasıdır.

“Ben tekrar müvekkilimden sorulara cevap vermesini rica ediyorum. Ancak müşteki avukatlarının da aynı soruları sormamalarını istiyorum.”

Avukatının sözlerinden sonra sorgusuna devam edilen sanık Hatice Akaltın, daha önceki ifadelerinden farklı bir şey söylemedi.

Mahkeme, daha önce ifadesi alınmayan müştekilerin ifadesinin alınmasına karar verdi. Katliam davasının duruşmaları, yarın ve 4 Mayıs’ta da devam edecek. 

Kaynak: (bianet) - bianet.org Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 10, Ekim, Katliamı, Davasında, Sanıktan, Eşine, “Konuşmayacaksın”, Tehdidi,
Yorumlar
Haber Yazılımı