Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 12:44 Bu haber 1034 kez okundu
 
12 Eylül “ NETEKİM “ Antep'te protesto edildi.
HDP Bileşenleri ve 78’LİLER Meclisnin ortaklaşa düzenlediği 12 Eylül’ü protesto eylemi Yeşilsu meydanında yapıldı.
GÜNDEM Haberi
12 Eylül “ NETEKİM “ Antep'te protesto edildi.

HDP Bileşenleri ve 78’LİLER Meclisnin ortaklaşa düzenlediği 12 Eylül’ü protesto eylemi Yeşilsu meydanında yapıldı.

 

Eyleme, HDP, EMEK,SYKP,ÖSP,DBP,ÖDP,İHD VE 78’ liler Meclisi katıldılar. Saat 17,30 da toplanan grup,12 eylül cuntasını protesto eden dövizleri açtılar. Basın açıklamasını 78’liler meclisi adına  Mehmet Harman okudu. Grup  “ Kahrolsun Faşizm” “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”  “ darbeciler halka hesap verecek “ gibi sloganları attılar.

 

M.Harman “ 12 eylül darbecileri darbe yapar yapmaz Anayasal Parlamenter düzeni ortadan kaldırdılar. Ülkeyi 3 yıl anayasasız, parlamentosuz, yargısız yönettiler. Ağızlarından çıkan her emir kanun oldu. Binlerce göz altılar, milyonlarca kitaplar yakıldı,50 insan idam edildi, sayısız kayıplar yaşandı.

 

1983 den günümüze kadar kurulan sözde sivil hükümetler, milli güvenlik rejimi çerçevesinde iktidarı darbe rejimi ile bölüştüler. 12 eylül rejiminin kapattığı partilerin mirasçıları 1991 de de hükümet oldular.

 

12 eylül cuntası ise tüm modernist “ Atatürkçü” söylemine karşın gerçekte ABD’nin “ yeşil kuşak” politikasına eklemlendi. Türk islam sentezi yerleştirildi. Rejim cumhuriyetçi, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmaktan çıkarıldı. Türkçü ve İslamcı hareket yerine dolduruldu.

 

12 eylül ilerici devrimci ve işçi sınıfını tasfiye ettti. Kenan Evren yaşını büyüterek astırdığı Erdal Eren için 2000 li yıllarda “ şimdi olsa yine ellerim titremeden idamını imzalarım “ dedi.

 

95 yıllık cumhuriyet döneminin yarıdan fazlasını sıkıyönetim ve OHAL lerle geçirdik. Faşizme ve siyasal gericiliğe karşı demokrasi mücadelesini yükseltelim. “

 

Grup daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Grup sessizce bir şekilde dağıldı.

 

 

 

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 12, Eylül, “, NETEKİM, “, Antep'te, protesto, edildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı