Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 19:47 Bu haber 861 kez okundu
 
Alevi evlerinin işaretlenmesine tepki: Artık sonuç vermez
ANTEP – Malatya’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine tepki gösteren Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Antep Şube Başkanı Yılmaz Büyükdelen, olayın Alevilere değil topluma karşı bir eylem olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Alevi evlerinin işaretlenmesine tepki: Artık sonuç vermez

Malatya'nın Cemal Gürsel mahallesinde Alevi evlerinin işaretlenmesine bir tepki de Antep Alevilerinden geldi. Antep Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu (AKDF) Şube Başkanı Yılmaz Büyükdelen, "Kirli güç odakları topraklarımız üzerinde yeni planlar devreye sokuyor” dedi. 

 
ALEVİ SÜNNİ KARŞI KARŞIYA GELMEZ’
 
Ev işaretlenmesini, "toplumu tedirgin etmeye yönelik bir hareket" olarak tanımlayan Büyükdelen, şöyle devam etti: “Bu gibi eylemlerle Alevilerle toplumun diğer kesimlerini karşı karşıya getirmeyi düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Asla bir karşıya karşıya gelme olayı olmayacaktır. Maraş’ta yaşanan hadiseyi canlandırmaya çalışıyorlar. Evleri işaretleyenler Alevi toplumu ile Sünni toplumu arasında bir sıkıntı varmış gibi, 'İki toplumu karşı karşıya getirebiliriz' gibi düşünüyorlarsa asla böyle bir şey olmayacaktır. Alevi toplumu ve yöneticileri artık daha sağduyulu hareket ediyor. Bu tür tezgâhlar bu topraklarda artık sonuç doğurmaz” ifadelerini kullandı.
 
‘BEYHUDE ÇABALAR'
 
Alevilerin Sünniler ve toplumun diğer kesimleriyle hiçbir sorunu olmadığını hatırlatan Büyükdelen, Alevilerin diğer kesimler ile asla karşı karşıya gelmeyeceğini söyledi. Mahallede sevgi saygı çerçevesinde bir yaşamın olduğunu sözlerine ekleyen Büyükdelen, “Alevi ve Sünni toplulukları artık daha bilinçli, daha sağduyuludur. Herkes müsterih olsun kirli odaklar amaçlarını gerçekleştiremeyecektir. Geçmişte yaşananlarda her zaman yaşandığı bölgede lokal kalmıştır, yayılmamıştır. Bu toplulukları inançları üzerinden karşı karşıya getirme faaliyetleri beyhude gayretlerdir. Bu topraklarda bunu beceremezler. Olayı gerçekleştiren bir an evvel yakalanıp yargıya teslim edilmelidir” diye konuştu. 
 
‘HERKES KARŞI DURMALI’ 

 
Büyükdelen, sözlerini şöyle tamamladı: “Ne kadar çalışsalar da istedikleri o kötü olayları gerçekleştiremezler. Bu sadece Alevilere yapılmış bir hareket değildir. Topluma yapılmış bir harekettir. Onun için bütün toplumsal kesimlerinin karşı durması gerekiyor. Bu gibi olayları ancak birlikle beraberlikle aşabiliriz.”

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Alevi, evlerinin, işaretlenmesine, tepki:, Artık, sonuç, vermez,
Yorumlar
Haber Yazılımı