Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 10:05 Bu haber 1394 kez okundu
 
Antep geniş katılımlı 1 mayıs'a hazırlanıyor
1 Mayıs İşçi Bayramı çalışmaları çerçevesinde DİSK’te Tertip Komitesi ve Emek güçlerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Antep geniş katılımlı 1 mayıs'a hazırlanıyor

DİSK Gaziantep Bölge Temsilciğinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına ilişkin bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “1 Mayıs kutlamalarının Kırkayak Parkı’nda saat 11.00 ila 13.00 arasında yapılacak. Bu kutlamalarda emekçilerimizin tüm sorunlarını anlatacağız” diye konuştu.

 

1 Mayıs İşçi Bayramı çalışmaları çerçevesinde DİSK’te Tertip Komitesi ve emek güçlerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, TİM-TİS Gaziantep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt, HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Dünyadaki tüm emekçilerin mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bu yıl Kırkayak Parkı’nda saat 11.00 ila 13.00 arasında kutlamayı bileşenlerimiz ile planladık. Bu yılki 1 Mayıs’ta her zamankinden daha fazla birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçerken kutlayacağız. 1 Mayıs’ta, OHAL ile yönetilen ülkemizde işçilerin sorunlarını ve OHAL sürecinin kaldırılarak, ülkemizin demokrasi ile yönetilmesi gerektiğini, emekçilerin uğramış oldukları haksızlıklara ve emekçilerin tüm sorunlarına alanlarda tek tek değineceğiz. Bugün içinde bulunduğumuz durum her yılkinden daha ciddi ve daha önemli. Yedinci kez uzatılmış olan bir Olağanüstü Hal ile ülkemiz OHAL ile yönetilir bir hale gelmiştir. Bunlara karşı işçilerin, emekçilerin, taşeron işçilerin hepsini meydanlarda bu sorunları dile getirmek üzere alanlara bekliyoruz.”

 

“TALEPLERİMİZİ ALANLARDA DİLE GETİRECEĞİZ”

KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, “1 Mayıs’ı bu yılda DİSK-KESK-TTB- TMMOB-TÜRK-İŞ şubelerinin başvurusu ile Kırkayak Parkı’nda kutlayacağız. 1886 yılında Amerika’da dokuma işçilerinin başlatmış olduğu iş güvencesi, kurallı çalışma talebiyle aşlatmış oldukları 1 Mayıs’ı bu yılda ülkemizde ve 135 ülkede kutlayacağız. OHAL ile birlikte çalışma yaşamında, günlük hayatta emekçilerin aleyhine yapılan düzenlemeler olduğunu görüyoruz. Bu düzenlemeler OHAL ve KHK düzeni ile yapılabilirmiş gibi gösteriliyor. Bu yıl 1 Mayıs’ta öne çıkan taleplerimiz, daha çok çalışma yaşamına yönelik olacak. Çalışma yaşamımızı, iş güvencemizi, işimizi ve ekmeğimizi sürekli gaspını meşrulaştıran OHAL’e karşı emek ve demokrasi güçleri ile bu taleplerimizi dillendireceğiz. 24 Haziran’da seçimlere giderken bizim KESK olarak çağrımız, seçime katılan tüm partilere, sesimizi, taleplerimizi daha iyi şekilde iletmemizin 1 Mayıs’ın önemli olduğunu düşünüyoruz.”

 

“İŞÇİ VE EMEKÇİLERE BU KADAR SALDIRI OLMAMIŞTI”

TİM-TİS Gaziantep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt, “Bu yılki 1 Mayıs işçi ve emekçiler açısından çok önemli. Hiçbir dönemde işçi ve emekçilere bu kadar saldırı olmamıştı. Babacanlar Kargo’da 8 aydır devam eden bir direnişimiz var. Bunları 1 Mayıs alanlarında dile getireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, geniş, katılımlı, 1, mayıs'a, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı