Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 14:27 Bu haber 2188 kez okundu
 
Antep katliamına tepkiye 10 ay hapis
ANTEP – Polis tutanağına göre Antep katliamı sırasında “Nerede bu devlet, devlet DAİŞ’i koruyor, katil devlet” diye bağıran Yılmaz Yaman’a 10 ay hapis cezası verildi.
GÜNDEM Haberi
Antep katliamına tepkiye 10 ay hapis

 

Antep merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe mahallesinde 20 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen IŞİD'in bombalı saldırısı sonrası “Nerede bu devlet, devlet DAİŞ’i koruyor, katil devlet” diye bağırdığı iddia edilen Yılmaz Yaman’a açılan davanın geçtiğimiz hafta görülen karar duruşmasında, Antep 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi'nin “oalkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 10 ay hapis cezası verdiği öğrenildi. Yaman, mahallede ikamet eden teyzesi için endişelendiği için mahalleye gittiğini, ambulansların ulaşımda zorluk çektiği için halka “ambulanslara yol verin” ve oradaki kalabalığa “hastaneye gidip kan verelim” diye bağırdığını, halkı kin ve düşmanlığa sevk etme gibi bir niyetinin olmadığını belirtmesine rağmen ceza verildiğini söyledi. 
 
MAHKEME POLİS TUTANAĞINI YETERLİ BULDU
 

Tanık polisler M.A. ve B.A. ise tutulan ifade tutanağında olay gecesi Beybahçe'de görevli olduklarını ve Yaman’ın kalabalığa karşı “Nerede bu devlet, devlet DAİŞ’i koruyor, katiller nerede, katil devlet” diye bağırdığını ve uyarmalarına rağmen bağırmaya devam edince karakola götürdüklerini ifade etti. Yaman’ın teyzesi Naime Aydın da duruşmada yeğeninin kendisini merak ettiği için acele ile yatağından fırlayıp üzerindeki eşofmanı bile değiştirmeden mahalleye geldiğini 2 saat kadar yanında kaldığını ve halkı ayaklandıracak hiçbir hareket ve davranışta bulunmadığını belirtti.
 
Mahkeme heyeti, tanıkları ve delilleri inceledikten sonra, Yaman’ın bağırarak halkı galeyana getirmeye çalıştığını, kolluğun sanığı “Bağırarak halkı galeyana getiriyorsun” diye uyarmasına rağmen hareketlerine devam ettiğini, bu sebeple “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, Yaman’ın geçmişi ve sosyal ilişkileri göz önünde bulundurularak cezasında 1/6 oranında indirim yapılarak 10 aya düşürülmesine ve cezasını erteleyerek 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasını kararlaştırdı.

 

Muhammet Abdulkadir Esen

 

Kaynak: Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Antep, katliamına, tepkiye, 10, ay, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı