Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 21:32 Bu haber 2332 kez okundu
 
Antep'liler, 78'liler meclisinin gecesinde buluştu
78’liler Antep Meclisi gelenekselleşen dayanışma gecesini düzenledi. Geceye katılan Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet, insanların Rojava’ya baktıkça umutlarının arttığını kaydetti.
GÜNDEM Haberi
Antep'liler, 78'liler meclisinin gecesinde buluştu

78’liler Antep Meclisi her yıl geleneksel olarak düzenlediği dayanışma gecesini bu yılda coşkuyla düzenledi. Geceye 78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet, EMEP Antep İl örgütü ile HDP ve DBP Antep il ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Gecede konuşan Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet, zaman ilerledikçe dünya üzerinde hüküm süren tekçiliğin yerini çoğulculuğa bıraktığını ve dünya devrimin uzakta olmadığını belirtti.

 

İBRAHİM  ÇENET

 

‘ROJAVA GÜNÜMÜZÜN EN GÜZEL YANIDIR’

60’lı yıllarda savundukları düşünceyi hala savunduklarını vurgulayan Çenet, Dünyanın ve ülkemizde ki iktidarın kapkara olduğunu ve emperyalizmin çok daha saldırganlaştığını herkesin çok iyi bildiğini ifade etti.  60’lı yıllarda sistemin kendilerini tutuklamalar ile yıldırmaya çalıştığını aktaran Çenet, “Hala da başaramayacaklarını bile bile tutuklamalar ile yıldırmaya çalışıyorlar. Onların görevi tutuklamak, bizim görevimiz ise direnmek. Ortadoğu ve Türkiye çok iyi yerlere gidiyor. Neden diyecekseniz: Yıllar önceye kadar Dünya tek kutupluydu. Başkanı Amerika’ydı ve yanında çömezleri vardı. İstedikleri yeri vurup istedikleri yeri istedikleri gibi şekillendiriyorlardı. Peki, bugün pekte öyle kolay hareket edemiyorlar. O tek kutup dağıldı artık, farklı kutuplarda ortaya çıktı. Orta ve Güney Amerika ülkeleri, Avrupa ülkeleri, Asya ülkeleri ayrı birer kutup oldu. Yani tek başına bir Amerika yok artık. Yani bu bir güzelliktir. Bugün özellikle Ortadoğu da ortaya çıkan Rojava projesi günümüzün en güzel yanıdır. İnsanlar Rojavaya baktıkça umudu daha da fazla artıyor” diye konuştu.

 

OVACIK BELEDİYE BAŞKANI  MEHMET  MAÇOĞLU

'EMEKÇİLER SERMAYEYİ ELE GEÇİRİYOR’

Yüzyıllardır zenginlerin yoksulları sömürerek, hem onları yıldırmaya hem de zenginliklerine zenginlik katmaya çalıştığını dile getiren Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, dün 60, 70 ve 80 darbesinin yaşatıldığını bugün ise 7 Haziran ve 15 Temmuz darbesinin yaşatıldığını vurguladı. Yoksulların ve emekçilerin gün geçtikçe sistemin yukarısına tırmandığını diyen Maçoğlu, “Sermayeyi ve gücü elinde bulunduranlar gün geçtikçe biraz daha tedirginleşiyor. Çünkü emekçilerin zaman ilerledikçe sermayeyi kendi ellerinden aldıklarının farkındalar” dedi.

Konuşmacıların ardından gecede sahne alan sanatçı Kadir Çat ile Koma Siya Bend Kürtçe ezgiler ile katılımcılara coşkulu anlar yaşattı.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep'liler,, 78'liler, meclisinin, gecesinde, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı