Haber Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 16:59 Bu haber 871 kez okundu
 
Antep'te 1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
ANTEP – Antep’te binler 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Kırkayak Parkında buluştu. Sloganlar eşliğinde halay çeken emekçiler, 1 Mayısı coşkuyla kutladı.
GÜNDEM Haberi
Antep'te 1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

 

Antep Demokrasi Bileşenleri tarafından organize edilen programla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Antep’te coşkuyla kutlandı. Yeşilsu Parkında toplanan kurumlar kortej halinde sloganlarla Kırkayak Park’ında ki kutlama alanına geçti. Kutlamaya Kent Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP, DBP, EMEP, SYKP, CHP, TKH, ÖSP, ÖDP, Yeşiller Sol, DİSK-Genel İş, KESK Şubeleri, TMMOB, TÜM-TİS, Türk-İş, Tüm-Bel-Sen, 78’liler, Dev-Lis, Devrimci Gençlik ve LGBTİ’li bireylerin yanı sıra 5 bin civarında yurttaş katıldı.

 

Yurttaşlar kutlamalar sırasında , ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’,  ‘Biji Yek Gulan’ ve ‘OHAL değil Demokrasi’ sloganları atarken ‘Adalet ve demokrasi için, Birlikte Mücadeleye’ ile ‘Yaşasın 1 Mayıs’ pankartı açtı. Emniyet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı kutlamalara kadınların ve gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.

 

‘İŞÇİ SINIFI SESİNİ YÜKSELTMELİ’

 

Programda söz alan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, emekçilerin ve yurttaşların 1 Mayıs’ı kutlayarak konuşmasına başladı. Emekçilerin Türkiye’nin büyük bir kısmı olduğunu ülkenin dörtte üçüne tekabül ettiğini belirten Güdücü, emekçilerin bu ülkede üretilen değerlerin ve tüm güzelliklerin asıl sahibi olduğunu söyledi. İktidarın ‘OHAL’ den istifade edip grevleri yasakladığı, sendikal hak ve özgürlüklerin yok saydığı bir düzen kurduğunu aktaran Güdücü, şöyle konuştu “Böyle bir ortamda işçi sınıfının haklarını savunmak giderek güçleşmektedir. Bir kişinin hem meclis, hem hükümet, hem de mahkeme olduğu yerde hiçbir hakkımızı güvencede olmaz. Ülke kritik bir eşikteyken işçi sınıfı olarak sesimizi yükseltme zamanıdır.”

 

‘EMEKÇİYİ YOK SAYAN UYGULAMALARA SON’

 

Güdücü’den sonra konuşan KESK Antep Şubeler Platformu Sözcüsü Ali Ersönmez ise ilk olarak 1977 Taksim ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren yurttaşları andı. Ülkenin özgür, aydınlık ve güzel yarınları için Alevi sorunu ve Kürt sorununun eşitlik temelinde çözülmesi gerektiğini ifade eden Ersönmez, emeği, emekçiyi yok sayan uygulamaların son bulmasını talep etti. Demokratik Türkiye ve insanca bir yaşam için alanlarda olduklarını sözlerine ekleyen Ersönmez, “Bütçe, eğitime, sağlığa ve emekçilere değil egemenlere aktarılıyor. OHAL ve KHK’ler ile sendikal haklarımızı yok sayılıyor. Biz bunlara karşı asla yılmayacağız” dedi.

 

Konuşmaların ardından program, Kürtçe ve Türkçe ezgiler eşliğinde halaylar ile devam etti.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep'te, 1, Mayıs, Coşkuyla, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı