Haber Detayı
20 Ağustos 2018 - Pazartesi 09:19 Bu haber 1203 kez okundu
 
Beybahçe mağdurları: Devlet kadro verdi ‘güvenlik’ten geri aldı
ANTEP – Beybahçe katliamında yakınlarını kaybedenler, acılarının ilk günkü kadar taze olduğunu dile getirdi. Katliam sonrası devletin verdiği kamuda çalışma hakkını "güvenlik" soruşturmasıyla geri aldığını belirten aileler, ilgisizlikten yakındı.
GÜNDEM Haberi
Beybahçe mağdurları: Devlet kadro verdi ‘güvenlik’ten geri aldı


Antep’te DAİŞ’in Kürt bir ailenin düğününe yönelik 20 Ağustos 2016 tarihinde düzenlediği bombalı saldırının 2’nci yıldönümünde konuşan yakınlarını kaybedenler, psikolojik travmayı atlatamadıklarını söyledi. Patlamadan sonraki ilk aylarda geceli gündüzlü gelen devlet yetkililerinin sonrasında kapılarını çalmadıklarını anlatan kurban yakınları, devlet yetkililerinin verdikleri sözleri tutmadıklarını söyledi.
 
‘VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’
 
Patlamada bir çocuğunu kaybeden, eşi ve 2 çocuğu yaralanan Arap Ayhan, yaralanan kızı 7 yaşındaki Esmanur’un halen iyileşmediğini belirtti. Patlamanın acısının yüreklerinde dinmediğini anlatan Ayhan, devlet yetkililerinin kendilerine verdikleri sözleri tutmadığını ifade etti. Yetkililerin kendilerini şehit ailesi sayıp birçok hak verecekleri sözünü verdiklerini hatırlatan Ayhan, “Bizi şehit değil, terör mağduru olarak gösterdiler. Sadaka gibi 125 liralık bir maaş bağladılar. Olaydan sonra hiç çalışmadım. Çünkü çalışamıyorum. Geçimimi sağlamakta zorlanıyorum. Patlamadan sonra devlet yetkilileri ilk 2 ay sürekli gelip gitti. 2 aydan sonra ne aradılar, nede kapımızı çaldılar. Her aileden bir kişiye kamuda çalışma hakkı verdiler. Ben hakkımı kendi oğluma verdim. Ama benim oğlumu güvenlik soruşturmasından dolayı işe almadılar. Sicilinde hiçbir şey yoktu. Bir yandan verdikleri hakkı, diğer yandan alıyorlar. Zaten büyük bir acı olaydır. Bu yaşananlar acımızı daha da büyütüyor” dedi.

 (Arap Ayhan)


 
‘BİZİ UMURSAMIYORLAR’
 
Patlama anı çocuklarıyla beraber düğün yerinde olan ve kendisi de yaralanan Arap Ayhan'ın eşi Zehra Ayhan, kaybettiği 13 yaşındaki kızı Feride’ye olan özlemini eski fotoğraflarına sarılarak gideriyor. Kızından geriye kalan başarıyla dolu karneler ve teşekkür belgelerini saklayan Ayhan, “Feride yaşasaydı, çok iyi bir meslek sahibi olacaktı” diye konuştu. Mahallede düğün ve kına olduğu zaman kendisi ve çocuklarının halen dışarıya çıkamadığını vurgulayan Ayhan, şöyle devam etti: “Esmanur’un durumu ağırdı. Ben Esmanur’un öleceğini asla düşünmedim. Çünkü Esmanur’un güçlü ve cesaretli olduğunu biliyordum. Şimdi durumu çok iyi değil, ayakları pek çalışmıyor. Esmanur’un idrar torbasından hemen ameliyat olması lazım. 6 ay önce başhekimle görüştüğümde bana hemen ameliyat edileceğini söyledi. Ama 6 ay geçmesine rağmen halen ameliyat edilmedi. Bizi umursamıyorlar. Esmanur’un şuan durumu çok kötü.”

 (Zehra Ayhan)
 
‘ONU NASIL UNUTABİLİRİM?’
 
Patlamada 10 yaşındaki oğlu Orhan Yavuz’u kaybeden Hezar Yavuz da, gözyaşlarının 2 yıldır dinmediğini dile getirdi. Patlama günü Orhan’ın işten eve geldikten sonra kendisine işten kazandığı parayı verip arkadaşlarıyla dışarıya oynamaya çıktığını aktaran Yavuz, oğlunu ondan sonra bir daha görmediğini belirtti. Bir gün boyunca hastanelerde ki tüm insan parçalarına baktığını ancak onu bulamadığını anımsatan Yavuz, şunları dile getirdi: “Diğer gün mezarlık morgunda buldum. Onu nasıl unutabilirim? O günden beridir yaşamım kahır ve ıstırapla geçiyor. Sağ olduğum müddetçe davanın takipçisi olacağım. Oğlum Orhan ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisiydi. Okulda ve komşular arasında seviliyordu. Fakir, sessiz sevilen bir çocuktu. Günahsız bir çocuktu. Şehit düştüğünden beridir gözümün önünden gitmiyor.” 

 (Yavuz Ailesi)
 
‘ORHAN BİR DAHA GERİ GELMEYECEK’
 
Patlamanın yaşandığı an kendisinin köyde olduğunu ve duyar duymaz Antep’e döndüğünü anlatan baba Kasım Yavuz ise, o günü şu sözlerle özetledi: “Oğlumu en son ben mezarlıkta gördüm. O mahalle bize patlamayı hatırlattığı için oradan taşındık. Patlamanın olduğu yeri her gördüğümde oğlum gözümün önüne geliyordu. Olayın öncesinde hayatımızda her şey yolundayken olaydan sonra hayatımız paramparça oldu. Hayatımız önceki gibi olamaz. Orhan bir daha asla geri gelmeyecek. Şuan tek isteğimiz gerçeklerin ortaya çıkmasıdır.”
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beybahçe, mağdurları:, Devlet, kadro, verdi, ‘güvenlik’ten, geri, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı