Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 17:12 Bu haber 2748 kez okundu
 
‘Cezaevlerini basacağız, ağaçlara asacağız’: Peker’in beş yıla kadar hapsi istendi
İktidar muhaliflerini tehdit etmesiyle bilinen yeraltı dünyasının ünlü ismi Sedat Peker hakkında, darbe girişiminin yıldönümünde yaptığı konuşmasında ‘suç işlemeye tahrik’ suçundan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
GÜNDEM Haberi
‘Cezaevlerini basacağız, ağaçlara asacağız’: Peker’in beş yıla kadar hapsi istendi

 

AA’nın aktardığına göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Peker’in 16 Temmuz 2017’de, Üsküdar’daki Çengelköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma programına katılan kişilere hitaben bir konuşma yaptığı belirtildi.

 

Peker’in konuşmasında ‘suç işlemeye tahrik’ suçunu işlediği şeklinde çeşitli suç duyuruları yapıldığı ifade edilen iddianamede, bu kapsamda konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

 

İddianamede, Peker’in soruşturma kapsamında alınan ifadesinde, bir kısım medyada cezaevlerinin basılıp mahkumların kurtarılacağı şeklinde paylaşımlar yapıldığını, kendisinin de bu paylaşımları hatırlatarak devlete karşı bir kalkışma başlatıldığı durumda buna karşı tepki göstereceğini ifade ettiğini, devletin yıkılmasına yönelik faaliyetler karşısında vatandaşların ne yapacağına dair bir öngörüde bulunduğunu ve atılı suçlamayı kabul etmediğini söylediği aktarıldı.

 

Peker’in belirsiz sayıda kişiyi adam öldürme suçunun işlenmesi hususunda alenen tahrik ettiği, yapılan konuşmanın da ifade özgürlüğü kapsamının sınırlarının dışında kaldığı kaydedildi.

 

İddianamede, bu kapsamda Peker’in, ‘suç işlemeye tahrik’suçunu işlediği belirtilerek, altı aydan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, gönderildiği Anadolu 41’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

 

Peker’in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

 

Peker ne demişti?

 

Sözü CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ne getiren Peker, ‘bazı aşırı solcular’ın CHP’li Enis Berberoğlu’nun tutulduğu Maltepe Cezaevi’ni basmayı planladığını öne sürmüştü: “Bazı aşırı solcular kendilerince nostalji yapıp Bastille Cezaevi’nin geçmişte basılmasını Maltepe Cezaevi’ne yürüdükleriyle eşitleyip kendi aralarında sohbetler yapıyorlar. Tabii ki bunlar duyan kulaklar tarafından duyuldu. Neymiş, Maltepe Cezaevi’ni basacaklarmış, arkadaşlarını çıkaracaklarmış. Büyük bir devrimin başlangıcı olacakmış. Onların düşündüğü gibi cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak vallahi onların hayal ettiği gibi değil. Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra o cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız. Boyunlarından asacağız bayrak direklerine.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Cezaevlerini, basacağız,, ağaçlara, asacağız’:, Peker’in, beş, yıla, kadar, hapsi, istendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı