Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 12:28 Bu haber 5252 kez okundu
 
'Doğal gaz yakmak için daha soğuk günleri bekliyoruz’
Ekonomik krizden en çok etkilenen dar gelirli aileler, gıda, giyim, okul, sağlık ve ısınma giderlerinden kıstıkça kısıyor. Ocak ayında olmasına rağmen doğalgaz kombisini açamayan Fadik Gök, "Daha soğuk günleri bekliyoruz” diyerek durumunu özetledi.
EKONOMİ Haberi
'Doğal gaz yakmak için daha soğuk günleri bekliyoruz’

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 11.92 olarak açıkladığı 2017 enflasyonun aksine dar gelirli yurttaşların enflasyonu çok daha yüksek. Gıda, eğitim, sağlık ve ısınma giderlerinin kısan dar gelirli aileler, zorunlu ihtiyaçlarının yanı sıra yılın ilk günlerinden itibaren elektriğe gelen yüzde 8.8 zammın altında eziliyor. Pazarda dahi meyve ve sebzeye alacak gücü kalmayan aileler, soğuk havalara rağmen ısınma gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 
 
‘PETEKLERİ AÇAMIYORUZ’
 
İstanbul’da Okmeydanı semtinde kiraların en az 800 TL’den başladığına dikkat çeken üç çocuk annesi Fadik Gök (43), geçinebilmek için en az 4 bin TL gelirinin olması gerektiğini dile getirdi. Aylık toplam gelirlerinin 2 bin 400 TL olduğunu anlatan Gök, “Her ay 900 TL kira, 60 TL su, 80 TL elektrik, çocuklarım ile birlikte aylık ortalama 100 TL telefon faturası var. Daha hiçbir şey yapmadan 1140 TL oldu. Oğlum asker ve ona para göndermek zorundayım. Çocuklarımın eğitim masrafı var. Doğalgazı saymıyorum bile. Çünkü üşümemize rağmen ısınmak için petekleri açmıyoruz. Yakmak için daha soğuk günleri bekliyoruz. Hesap ortada ne yapabiliriz ki?” sözleriyle zorlaşan yaşam koşullarını özetledi. 
 
‘TAKAS PAZARINDAN ALMAK ZORUNDA KALIYORUZ’
 
Mutfak masraflarının günden güne arttığını vurgulayan Gök, buzdolabının kapısını açarak, “İçindekiler ortada. Az kahvaltılık var. Et ayda en fazla bir kiloyu geçmiyor. Çünkü eti neredeyse gram gram alıyoruz. O da maksat yemeğe tat girsin diye. Pazara çıktığım zaman torbam dolmuyor. Kasaba gittiğimde pirzola alamıyoruz” diye belirtti. Mutfak dışında soğuk havalarda giyilecek elbise almakta zorlandıklarını da ifade eden Gök, “Kış geldi, giyeceğe ihtiyacımız var. Giyilecek mont ve diğerlerini takas pazarından almak zorunda kalıyoruz” dedi. 
 
‘ANLAM VEREMİYORUM’
 
Hükümet yetkililerinin ekonominin iyi gittiği yönündeki açıklamalarını doğru bulmayan Gök, şunları dile getirdi: “Ben iyi gittiğine inanmıyorum. İyi gitmiş olsa benim evimin mutfağı dolu olurdu. Cumhurbaşkanı asgari ücrete gelen artışı ‘beğenmiyorlar’ diyor. Bu söze anlam veremiyorum. Çünkü evimin hali ortada.” 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör:
Etiketler: Antep, Haber, Ekonomi, Doğalgaz, Vatandaş, Perişan
Yorumlar
Haber Yazılımı