Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 20:29 Bu haber 1063 kez okundu
 
EMEP Genel Başkan Yardımcısı'nın ev hapsi kaldırıldı
ANTEP – Efrin'e yönelik operasyonu eleştirdiğinden dolayı adli kontrol tedbiri olarak ev hapsinde yargılanan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in ev hapsi kaldırıldı.
GÜNDEM Haberi
EMEP Genel Başkan Yardımcısı'nın ev hapsi kaldırıldı

 


Türk Silahlı Kuvvetleri ve himayesindeki ÖSO’nun Efrîn'e yönelik operasyonuna sosyal medyadan tepki gösterdiği için tutuklanan ve 2'nci duruşmada adli tedbir olarak ev hapsi verilip tahliye edilen Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in 3’üncü duruşması Antep 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Türkmen ve avukatları Tugay Bek ile Mehmet Alagöz’ün hazır bulunduğu duruşmayı, Türkmen’in ailesi ve parti yöneticileri izledi.
 
Duruşmada savunma yapan Türkmen, "Yaptığım paylaşımlar suç unsuru içermiyor. Herhangi bir örgütün propagandasını yapmak için yapmadım o paylaşımları" dedi. 
 
Mahkeme başkanının "Facebook’ta Kobane milis güçlerinin fotoğrafını neden paylaştın" sorusu üzerine Türkmen, "Kobane’de IŞİD saldırılarına direnilirken dayanışma amacıyla o paylaşımı yapmıştım. Onunda her hangi bir suç içerdiğini düşünmüyorum" dedi. 
 
Türkmen'in avukatı Mehmet Alagöz ise savunmasında, "Paylaşımda herhangi bir örgüt sembolü yok. O fotoğrafta olan kişilerin dahi kim olduğunu bilmiyoruz. Yerel güçlerde olabilir. Peşmerge de olabilir. Zaten paylaşımda sadece ayakta duruyorlar. Örgütsel bir eylemi meşrulaştırıcı hiçbir şey yok. Paylaşım suç içermiyor. Bu yüzden müvekkilimin beraatını talep ediyorum" dedi. 
 
Avukat Tugay Bek ise, "Müvekkilime bu sorulan paylaşım ve diğer paylaşımların hiç birini örgüt propagandası niyetiyle yapmamıştır. Zaten örgüt propagandası yoktur. Müvekkilimin bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi vardır. Ev hapsinde olmasından dolayı bunu sağlayamamaktadır. Müvekkilimin ev hapsinin kaldırılmasını talep ediyorum" diye konuştu. 
 
Avukatların savunmasından sonra savcı, Türkmen'in örgüt propagandası suçundan cezalandırılmasını talep etti.
 
Mahkeme heyeti ise, esas hakkında savunma yapılması için sanık avukatlarına süre verilmesine, Türkmen’in ev hapsinin kaldırılmasına ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi.
 
Mahkeme, bir sonraki duruşmanın 11 Eylül'de görülmesine karar verdi.
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: EMEP, Genel, Başkan, Yardımcısı'nın, ev, hapsi, kaldırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı