Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 10:42 Bu haber 1976 kez okundu
 
Esad: SDG ile müzakere kapısı açtık
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ağırlığını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) hakkında konuştu. SDG'nin elindeki bölgeleri alacaklarını söyleyen Esad, müzakere kapılarının açıldığını, bu yolla anlaşma sağlanmazsa güç kullanacaklarını söyledi.
DÜNYA Haberi
Esad: SDG ile müzakere kapısı açtık

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkenin kuzeyinde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki bölgeler konusunda ilk kez ayrıntılı bir strateji açıkladı.  Esad, SDG’nin bölgeleri alacaklarını belirtip, ABD’nin Irak işgalinden ders alarak çekilmesi gerektiğini söyledi.

 

‘İLK SEÇENEK MÜZAKERE’

Russia Today’e konuşan Esad, hükümetin ‘SDG ile müzakere kapıları açtığını’ belirterek, “Bu ilk seçenek. Eğer olmazsa, o bölgeleri güç yoluyla özgürleştirme yoluna gideceğiz” dedi.

 

TRUMP’A HAYVAN YANITI

Suriye lideri, Trump’ın kendisine ‘Hayvan Esad’ demesine de yanıt verdi. Esad, “Ne söylüyorsun osundur” dedi.

 

‘KİMYASAL YALANINA DÜNYA GENELİNDE İNANILMADI’

Esad, Suriye ordusunun nisan ayında Şam’ın Duma banliyösünde kimyasal silah kullanmakla suçlanması hakkında “Ne çıkarımız var? Neden böyle bir şey yapalım? Bir hikâye, bir yalan anlattılar. Hem dünya genelinde hem de Batı’da bu yalana inanılmadı. Ama geri adım atamazlardı. O yüzden sınırlı ölçekte de olsa bir şey yapmaları gerekiyordu” dedi.

 

‘ABD İLE RUSYA SAVAŞIN EŞİĞİNE GELDİ’

Suriye lideri, ABD’nin İngiltere ve Fransa ile birlikte kimyasal saldırı iddiasını gerekçe göstererek Suriye’yi vurduğu günlerde de Moskova ile Washington’ın sıcak savaşın eşiğine geldiğini açıkladı. Esad, “Ruslar saldırıların geleceği üsleri imha edeceklerini söylediler. Elimizde delil yok ama ciddi kaynaklara dayanan bilgiler var. Ruslar Suriye genelinde kapsamlı bir hava operasyonuna hazırdı. O yüzden de Batılı güçler sınırlı bir hava saldırısıyla yetindi” diye konuştu. Esad, “Neyse ki ABD – Rusya çatışması önlenebildi. ABD yönetiminin sağduyusu sayesinde değil, Rus yönetiminin sağduyusu sayesinde önlendi” dedi.

ABD ve Batılı ülkeleri Suriye’de terör örgütlerini desteklemekle suçlayan Esad, “Suriye’nin düşmanlarının dışarıdan aldığı destek olmazsa savaşı bir yıl içinde kazanabiliriz” diye konuştu. (Dış Haberler)

Kaynak: (GAZETEDUVAR) - Gazete Duvar Editör:
Etiketler: Esad:, SDG, ile, müzakere, kapısı, açtık,
Yorumlar
Haber Yazılımı