Haber Detayı
22 Temmuz 2017 - Cumartesi 16:19 Bu haber 1290 kez okundu
 
GAÜN: Doğaya Yaptığınız Katliamın Hesabınız Vereceksiniz
YEREL Haberi
GAÜN: Doğaya Yaptığınız Katliamın Hesabınız Vereceksiniz

Gaün ( Gaziantep Üniversitesi)  geçen sene Tıp Fakultesi'nin arka kısmındadki 450 fıstık ağacının kesilmesi ile ilgili  birçok sivil katılımcılar tepki göstermişti.

 

Gaün Rektörü Yavuz Çoşkun bu tepkiler karşısında geri adım atmıştı.Yeni  gelen Rektör   Ali Gür  fıstık ağaçlarını kesilmesine izin verdiği ve inşaat çalışmalarını  haber merkemizce tespit edilmiştir.

 

NELER  YAŞANMIŞTI. 

İlk eylem ekoloji derneği tarafından yapılmıştı. Üniversiteli öğrenciler  ve sivil  katılımcılar üniversite içinde yürüyüş ve daha  sonra basın açıklaması yaparak tepkilerini göstermişlerdi.

 

DEVHABER.NET 

2016 Nisan ayı  içinde ,doğaya ve ağaçlara karşı  kesimleri durdurmak için bir etkinlik  düzenledi. " Doğama ve Ağacıma Dokunma " etkinliği  Burç Ormanı  girişinde başlamıştı. devhaber.net  kurucusu Ali Vefa YURDAL etkinlik  adına basın bildirisi okumuştu. Etkinliğe  sivil ve partili  kurum  temsilcileride katılmıştı.

 

SADECE VE SADECE GAZİANTEP HALKI. 

Basın açıklamasından sonra Burç orman içine girildi. Genç  ağaç  ve doğa sevgisi  gençler, ellerinde  poşetlerle  ormanlık alanda piknikçiklerin  çöpler,ini  topladılar. Bir kısımda  Gaziantep Üniversitesi içindeki Fıstık ağaçlarının  kesilerek  yerine beton binalarının  yapılacağını, Gaziantepli  piknikçilere  tek   anlattılar.

 

Halkın tepkisi  çok  güzeldi.Sahip çıkma sözü  verdiler. Bir yandan yürüyüş  devam ederken aktivistler şu  sloganları attılar. " Yavuz Çoşkun şaşırma,sabrımızı taşırma."  " Betona  inat, yaşasın  hayat "  " Fıstığa dokunan eller kırılsın."  " kesilirse  ağaç, yaşayamaz canlılar. "   " Rektöre  inat, yaşasın fıstıklı  hayat "  Hayvanat  bahçesi  meydanında son  buldu.

 

Bu  mücadele  her alanda  sürdürülecek. Gaziantepli' ler  ağaçlarınıza  sahip  çıkın  mesajı verilerek aktivistler olaysız bir şekilde dağıldılar.    

 

devhaber.net  ailesi olarak tüm  sivil  toplum  kuruluşlarını Fıstık Ağacı Katliamının  durdurulması yönünde tepkilerini göstermelerini  bekliyoruz.        

 

KATLİAMDAN KARELER

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: katliam,gaziantephaberi,aligür,fıstık,ağacı,yavuzçoşkun,gaün,rektör
Yorumlar
Haber Yazılımı