Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 14:38 Bu haber 989 kez okundu
 
Gazeteci adayları: Medya güvenilirliğini yitirdi
ANTEP - Antep Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencileri, medyanın halk nezdinde giderek güvenilir olmaktan çıkmasından ve cinsiyetçi dilden rahatsız.
GÜNDEM Haberi
Gazeteci adayları: Medya güvenilirliğini yitirdi

 

Türkiye’de her dönem zor şartlar altında yapılan gazetecilik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal ilanı sonrası daha da ağırlaştı. 110’u aşkın medya kurumunun kapatıldığı, yaklaşık 2 bin 500 gazetecinin işsiz kaldığı ortamda, Türkiye Gazetecilik Sendikası’nın (TGS) verilerine göre, halen cezaevlerinde 149 gazeteci ve medya çalışanı var. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü gibi uluslar arası kurumlara göre ise Türkiye, profesyonel gazeteciler için "en büyük hapishane".
 
Muhalif medya organları ve gazetecilerin ağır baskılara maruz kaldığı şartlarda, “havuz medyası” kurumlarının yanı sıra “ana akım” olarak tanımlanan medya organlarında da, siyasi iktidarın istediği doğrultuda bir tek seslilik hakim. Bu tablo içerisinde Antep Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde okuyan, gazeteci adayı öğrenciler, Türkiye’de medyanın içerisinde bulunduğu hali değerlendirdi.
 
‘İKTİDARIN ERİL BAKIŞ AÇISI MEDYAYA DA SİRAYET ETMİŞ’
 
Öğrencilerden Zelal Sineviç’e göre, ana akım medya bitik bir halde. Cinsiyetçi bir dil ile kadın haberlerinde kadını suçlayan, erkeği ise savunulan bir yayıncılık yapıldığını dile getiren Sevineç, Özellikle taciz, tecavüz ve istismar haberlerinde cinsiyetçi dil ile yayın yapıldığını ifade etti. Sineviç, “Eril bir iktidar altında yaşıyoruz. İktidarın eril bakış açısı medyaya da sirayet etmiş durumda. Medya reyting yapma, daha fazla tıklanma uğruna kadını aşağılayıcı tiplerin beyanlarını özellikle haberleştiriyor. Bu yayın politikası, kadına tecavüzü, tacizi sıradan bir şeymiş gibi gösteriyor” dedi.
 
‘GAZETECİNİN DİLİ BARIŞ OLMALI’
 
Özgür Sevim ise, Türkiye’de medyanın durumunu, cezaevlerindeki tutuklu gazetecilerin sayısından anlayabileceklerini ifade etti. Televizyonlarda gazetecilerin çok savaş çığırtkanlığı yaptığını söyleyen Sevim, şunları dile getirdi: “Uluslararası sözleşmelerde savaşın propagandasının yapılamayacağı net bir şekilde belirtilmiş, ancak bunu Türkiye’de takan yok.  Akit Tv’nin spikeri çok taze bir örnek. Öyle tipler gazetecilik mesleğini kirletiyorlar. Gazetecinin dili barış olmalıdır” 
 
‘TACİZ VE TECAVÜZ SIRADANLAŞTIRILIYOR’
 
Taciz, tecavüz ve istismar olaylarının medya tarafından sıradan bir olaymış gibi yayınlanmasından dolayı toplumun bugün, bu tür olaylara sessiz kaldığına dikkat çeken Rojbin Avcıl’a göre ise, “Eril bir toplumun eril bir medyası ile karşı karşıyayız.”
 
Kadınlar bu duruma karşı çıksa da, ana akım medyada seslerinin duyulmadığını belirten Avcıl, “Misal 8 Mart için kadınlar alanlara çıkmak istiyor. Polislerde kadınların alana inmesini engelliyor. Basın da polislerin avukatıymış gibi haberler yapıyor. ‘Kadınların alanlara inmesine polis engel oldu’ demiyor da, ‘Taşkınlık çıkaran bir grup kadına polis müdahale etti’ diyor. Bu basın kadınların sesini yansıtmıyor. Kadının sesini yansıtan da zaten kapatılıyor” ifadelerini kullandı.
 
‘MUHABİRLİKTEN ÇOK MUHBİRLİK YAPILIYOR’ 
 
Gazetecilerin gerçeğe ve hakikate ulaşma, onu okurlarına doğruca aktarma sorumlu olduğunu belirten Aydın Atay da, bugün bu sorumluluğu yerine getirmeyen gazetecilerin, “iktidarın istediğini verme” çizgisine geldiğini ifade etti. Etik ve ahlaki değerlerin dışına çıkıldığı zaman, muhabirlikten çok “muhbirlik” yapıldığını söyleyen Atay, medyanın kadın konusundaki tavrını ise eleştirdi. 
 
Atay, “Gazeteciler, kadınları sadece ölüm haberleriyle haber konusu yapıyorlar. Bir kadının başarısı, direnişi, ürettiği haber olmuyor.  Kadın konusunda örnek bir yayın politikası göstereceksek bu da Jinnews’tir. Ne kadar kapatılsalar da yılmıyorlar. Tümüyle kadından oluşan bir oluşum ve yitik bir medya arasında yaptıklarıyla adeta topluma gerçek kadını gösteriyor” diye belirtti.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gazeteci, adayları:, Medya, güvenilirliğini, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı