Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 11:37 Bu haber 1056 kez okundu
 
Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı
12 gün gözaltında tutulan Öztürk, “FETÖ üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım” suçlamasıyla tutuklandı
- Haberi
Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

Son günlerde 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili haberleriyle gündeme gelen ve 8 Haziran’da gözaltına alınan Çağdaş Ses sitesi Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk 20 Haziran günü geç saatlerde tutuklandı.


 
Öztürk’ün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, “15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında” gözaltına alındığı bildirildi.


 
21 Haziran günü Emniyet’teki işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesi’ne getirilen Öztürk önce savcıya ifade verdi. Savcılık tarafından “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla tutuklanması talep edilen Öztürk, çıkarıldığı Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklandı.


 
Öztürk’ün avukatları Efkan Bolaç ve Ümit Karadağ, Öztürk’ün suç teşkil eden bir eylemde bulunmadığını, sadece kamuya açık kaynakları kullanarak yaptığı birtakım sorgulamaları kamuoyuyla paylaştığını söylediler.


 
Bolaç ve Karadağ tarafından 14 Haziran’da yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Müvekkilimiz yaptığı haberlerin arkasında olup bunları belgeleriyle ortaya koymuştur. Müvekkilimiz birilerinden gizli belge temin etmemiş, tam aksine görülmekte olan davalardaki dosyaları/ifadeleri/belgeleri bir başka deyişle ‘açık kaynakları’ kullanarak haber yapmıştır. Eğer müvekkilim görülmekte olan başka davalardaki kamuya açık belge ve bilgilerle suçlanacaksa, hukukî güvence herkes için ortadan kalkmış anlamına gelmektedir. Müvekkilimiz suç teşkil eden bir işlem veya eylem içerisinde olmamıştır. Sadece var olan bilgilerden yola çıkarak sorgulamalar yapmış ve bu sorgulamaları yüksek sesle yaparak herkesin duymasını istemiştir.”


 
Açıklamada “Gazetecilik faaliyetinin yargılanması anayasal ve evrensel bir hak olan halkın haber alma hakkının engellenmesi anlamını taşıyacak olup bu durumun izahı da mümkün değildir,” denildi. 

 

 

Kaynak: http://platform24.org

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gazeteci, Ece, Sevim, Öztürk, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı