Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 20:48 Bu haber 1427 kez okundu
 
Gazeteci olduğuna Savcı ikna oldu,Hakim olmadı
Gazeteci Ali Vefa Yurdal hakkında, haber takibi için gittiği cenazede ‘örgüt propagandasından’ dava açıldı.
YEREL Haberi
Gazeteci olduğuna Savcı ikna oldu,Hakim olmadı

Gazeteci Ali Vefa Yurdal hakkında, haber takibi için gittiği cenazede ‘örgüt propagandasından’ dava açıldı. Duruşmada savcının beraat talebine rağmen, mahkeme bu talebi kabul etmedi.

 

Antep’te geçen yıl çatışma bölgelerinde yaşamını yitirenlerin cenazelerinin teslimi sırasında haber takibi için Adli Tıp Kurumu önüne giden DevHaber Yayın Yönetmeni Ali Vefa Yurdal hakkında, "örgüt propagandası yapmak" suçundan dava açıldı.

 

Antep 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada Yurdal, örgüt üyesi olduğu iddia edilen kişilerin cenazeleri için Adli Tıp Kurumu önüne gitmek ve burada "Kürtçe sloganlar atarak" örgüt propagandası yapmakla suçlanıyor. Dava dosyasında kendisi hakkında tek delil "boynunda fotoğraf makinesi asılı fotoğraf" olan Yurdal, iddiaları kabul etmedi.

 

Mahkemede yaptığı savunmasında, Adli Tıp Kurumu önüne haber takibi yapmak için gittiğini ifade eden Yurdal, "Çalışma arkadaşım olan fotoğraf makinesini haber takibi için kullanıyorum. Örgüt propagandası yapmam mümkün değil. Benim orada bulunmamın tek nedeni gazetecilik yapmaktır. Gazetecilik suç değildir ve bundan sonra da haber takibi yapmayı sürdüreceğim" dedi. Kürtçe sloganlar atarak örgüt propagandası yapmasının "Kürtçe bilmediği için" mümkün olmadığını dile getiren Yurdal, beraatini istedi.

 

 

Duruşma 11 Ocak’ta

 

Yurdal hakkında örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle hapis cezası isteyen savcı, duruşmaların ardından beraat isteminde bulundu. Görüntülerin Yurdal’ın slogan attığı iddialarını doğrulamadığını ifade eden savcının talebini mahkeme başkanı kabul etmedi. Antep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne bir yazı yazılarak Yurdal’ın ek görüntülerinin olup olmadığını soran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 11 Ocak Perşembe günü görülecek.

 

Kaynak: (BİRGÜN) - Birgün Gazetesi Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: gaziantephaberi,8ağır,mahkeme,örgüt,cizre,cenaze,gazeteci,savcı,hakim,
Yorumlar
Haber Yazılımı