Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 13:52 Bu haber 1331 kez okundu
 
Gaziantep: Belediyenin tahta kapıları,hırsızlara ekmek kapısı oldu!
Antep'in meşhur Bakırcılar Çarşısı'nda belediye “görsellik” için esnafa tahta kapılar yaptırdı. Hırsızlar da bunu fırsata çevirerek son bir ay içinde çok sayıda dükkanı soydu.
YEREL Haberi
Gaziantep: Belediyenin tahta kapıları,hırsızlara ekmek kapısı oldu!

Antep'in meşhur Bakırcılar Çarşısı'nda belediye “görsellik” için esnafa tahta kapılar yaptırdı. Hırsızlar da bunu fırsata çevirerek son bir ay içinde çok sayıda dükkanı soydu. Kameralar hırsızı tespit etmesine rağmen, esnaf polisin sadece tutanak tutmakla yetinmesinden yakınıyor.

 

Antep’in Şahinbey ilçesinde bulunan Bakırcılar Çarşısı’nda son bir ay içerisinde artan hırsızlık olayları esnafı çileden çıkardı. Dükkânları hep aynı hırsızın soyduğunu söyleyen esnaf, güvenlik kameralarının kayıtlarında hırsızın yüzünün net çıkmasına rağmen emniyetin hiçbir çaba göstermediğinden şikayetçi. Esnaf, Büyükşehir Belediyesi'nin görsellik amaçlı dükkânların kapısını tahtadan yapmasının ise, hırsızın işini kolaylaştırdığını aktardı. Esnaflar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çarşı için güvenlik görevlisi sözü verdiğini, ancak sözünü tutmadığını belirtti.

 

POLİS SESSİZ

 

78 yıldır bakırcılıkla uğraşan Salman Çarlı, dükkânının 3 hafta önce soyulduğunu ve 8 bin liralık zararı olduğunu söyledi. Bütün yetkililerin hırsızlık olaylarına sessiz kaldığını belirten Çarlı, 9 ayda zar zor kazandığı 8 bin liranın bir gecede hiç olduğunu aktardı. Çarşının birçok yerinde güvenlik kamerası olduğunu vurgulayan Çarlı, güvenlik kamerasında hırsızın yüzünün net görülmesine rağmen emniyetin bir türlü yakalayamadığını belirtti. Polisin tutanak tutmaktan başka bir şey yapmadığını söyleyen Çarlı, “Antep Emniyeti yaşananlara sessiz kalıyor” dedi.

 

KAYGI İLE ÇARŞIYA GELİYORLAR

 

Dükkanı 2 defa soyulanlar arasında yer alan çarşı esnafı Nusret Yılmaz ise, her gün muhakkak bir dükkânın soyulduğunu söylerken, “Bazı günler dükkânların soyulmadığı oluyor. O günler esnaf olarak çok şaşırıyoruz” dedi. Geceleri tereddütle uyuduklarını belirten Yılmaz, sabahları çarşıya "Acaba dükkânım soyulmuş mudur?" kaygısı ile geldiklerini söyledi. Valilik ve belediyeye başvurduklarını anlatan Yılmaz, “Çarşıya bir güvenlik vereceğiz dediler. Aradan kaç hafta geçti hala verecekler. Belediye dükkan darabelerini hoş görüntü olsun diye tahta yaptı. Hırsız tahtaya tekme attığı gibi hemen açılıyor. Kendi yöntemlerimizle kapıyı güçlendirmeye çalıştığımız zaman ise belediye görüntü bozuluyor deyip müdahale ediyor. Görüntülerde failler net görünüyor. Ancak failleri yakalayan yok. Piyasa durgun, iş yok. Bir de üstüne bu hırsızlık olayları tam belimizi büküyor” diye konuştu.

 

‘DEVLET KENDİNİ KORUYOR’

 

Ailesinin 3 asırdır çarşıda esnaflık yaptığını aktaran Turgut İncenacar, şimdiye kadar bu sıklıkta yaşanan hırsızlık olayı görmediklerini  söyledi. 2 hafta içerisinde bir çok dükkânın soyulduğunu aktaran İncenacar, “Hırsız kamerada görünüyor, yüzü tespit ediliyor ama yakalanmıyor. Biz bundan şikâyetçiyiz. Devlet kendi güvenliğini alıyor. Halkın güvenliğini almıyor. Dükkânı soyulmayan esnaflar, dükkânlarının soyulacağı günü bekler hale geldi. 10 bin liralık malım çalındı. Ben o 10 bin lirayı 2 yılda kazanabiliyorum. Onca emeğimiz bir gecede gidiyor. Belediye dükkânlara tahtadan kapı yapıp 'bakırcılar çarşısı ünlendi' dedi. Yaptığı tahta kapılar ile hırsızın işini kolaylaştırdı. Belediye 2-3 haftadır 'güvenlik göndereceğiz' diyor. Hala güvenliğin geldiği yok. Bir defa valiyle, iki defa belediye başkanıyla görüşmeme rağmen hiçbir sonuç çıkmadı” dedi.

 

Haber - Fotoğraf : Muhammet  ESEN

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep:, Belediyenin, tahta, kapıları,hırsızlara, ekmek, kapısı, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı