Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 11:02 Bu haber 1045 kez okundu
 
Gaziantep CHP' de Değişim Olmadı,Sucu ile Devam Çıktı
CHP Gaziantep İl Örgütü’nün aylardır beklediği gün geldi çattı. Bugün Şato Restaurant’ta saat 10:00’da başlayacak olan il kongresinde Mevcut başkan Hayri Sucu ile Ali Şimşek yarışacak.
YEREL Haberi
Gaziantep CHP' de Değişim Olmadı,Sucu ile Devam Çıktı

CHP Gaziantep İl Örgütü’nün aylardır beklediği gün geldi çattı. Bugün Şato Restaurant’ta saat 10:00’da başlayacak olan il kongresinde Mevcut başkan Hayri Sucu ile Ali Şimşek yarışacak.

 

Salonda Gaziantep Milletvekilleri  Akif Ekici,Mehmet Gökdağ,Balıkesir Milletvekili,eski  vekiller ile sivil Toplum Örgüt temsilcileri de  salondaki yerlerini  aldılar.

 

CHP Gaziantep İl Başkanlığının 36. Olağan kongresinde yeni il başkanı belli olacak. Kongre için aylar öncesinde onlarca kişinin ismi adaylık için geçse de kongre için Hayri Sucu ve Ali Şimşek aday olduğunu açıkladı. 2019 yılında yapılacak olan hem yerel hem de genel seçimlere güçlü bir kadro ile girmeye hazırlanan CHP’de adaylar örgüte birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

CHP İL  KONGRESİNE BÜYÜK İLGİ

 

İLÇELERİN ETKİSİ NE OLACAK

CHP’nin Gaziantep İl Örgütü’nde yeni başkan kim olacak? Bu sorunun cevabı bugün belli olacak. İl başkanlığı koltuğuna ya Hayri Sucu yeniden oturacak, ya da Ali Şimşek koltuğu devralacak. Hayri Sucu’yu 8 ilçe başkanı desteklerken, Ali Şimşek ise sadece 1 ilçe başkanı destekliyor. Şimşek, İlçe başkanlarını yanına almanın seçime etkisi olmayacağını savunurken, Sucu da seçimler örgütle beraber kazanılır düşüncesini savunuyor.

 

KONGREDE ÇARŞAF MI BLOK MU?

36. Olağan kongre delegeler çarşaf listeye mi, yoksa blok listeye mi oy verecek? Daha önceki kongrelerde çarşaf liste ile seçime gidilmiş seçilen başkan ile yönetime giren kişiler arasında sorun yaşanmış ve olağanüstü kongreye gidilmişti. Ali Şimşek demokrasinden yana isek,  parti tabanının isteğine saygı  duymalıyız,onun için çarşaf listeden yanayız, Sucu ise geçmişte başarılı olamayan sistemi yeniden denemekten yana değiliz. Divan tarafından oylama sonucu Blok liste ile seçime gidilme kararı alındı.

 

KONGREDE KAZANAN CHP OLACAK HAYRİ SUCU

 

 

Kongre öncesi partililere mesaj veren adaylar birlik ve beraberlik vurgusu yaptılar. Mevcut il başkanı Hayri Sucu, “Hafta sonu ilçelerdeki gibi sorunsuz bir kongre gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. CHP’de huzur, barış ve hoşgörü her zaman ön plandadır. Ben isterdim ki karşımızda daha çok aday olsun ve demokrasi şöleni içinde kongremizi bol adaylı yapalım. Şu an için Ali Şimşek arkadaşımız aday oldu. Kendisine kongrede başarılar diliyorum. Kongrede kazanan Ali Şimşek olursa, çıkar kendisini tebrik eder yapmam gereken ne varsa yaparım. Kendisi de ben kazandığım zaman aynısını yapacağından eminim bizde birlik ve beraberlik vardır. Hep söylüyorum kazanan CHP olacaktır” dedi.

 

GAZİANTEP İYİ YÖNETİLMİYOR ALİ ŞİMŞEK

 

 

CHP’nin 2019 yılındaki yerel ve genel seçimlerine güçlü bir kadro ile girmeye kendine hedef edindiğinin altını çizen Sucu, şöyle konuştu: “Gaziantep 13 yıldır, Türkiye 15 yıldır iyi yönetilmiyor. Dış politikada nasıl bir yol haritamız var iktidarda bilmiyor. Günü birlik dış politika geliştiriyorlar. Ekonomi şu an için çok kötü durumda. Dolar almış başını gitmiş. Akaryakıt deseniz ateş pahası. Vatandaş evine ekmek götüremiyor ama ekonominin iyi olduğunu iddia ediyorlar. Artık bıçak kemiğe dayandı boş laflara kimse inanmıyor. Yerel yönetimlere gelecek olursak Gaziantep’in sorunları her geçen gün büyüyor. Başkanlar sorunlara çözüm üretemiyor. Gaziantep halkı artık CHP’yi iktidarda görmek istiyor. Bu başaracak kadroya, bilgi ve birikime sahibiz inşallah 2 Aralık’tan sonra her şey daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

 

SEVİYELİ BİR MÜCADELE OLDU

Kongre mücadelesinin seviyeli bir şekilde tamamlandığını ifade eden Ali Şimşek, “Partimizin, Gaziantep’te içinde bulunduğu olumsuzlukları, önümüzdeki süreci, ülkemizin karşı karşıya olduğu sorunları değerlendirerek bir çözüm arayışını ortaklaştırmak ve bunu Gaziantep seçmeniyle, parti kamuoyuyla buluşturmak için aday olduk. Adaylığımızın başarma ve başarabilme adına büyük bir umut ışığı oluşturduğunu görüyoruz. Öncelikle görevimiz parti ve üye hukukunu güçlendirerek parti örgütümüzle birlikte bu umudu bizim gibi düşünen ve aynı kaygıyı taşıyan herkesle bir arada yürümeyi planlayan bir siyaset ve yönetim modeli ile halkımızla buluşacağız” dedi.

 

GÖÇ İYİ ANALİZ EDİLMEDİ

Yerel yönetimlerin ve sosyal demokratların göçü analiz edemediğini de kaydeden Şimşek, ““Başarısız olunmasında bizim dışımızda dünyadaki, yereldeki değişim ve farklılaşmayı doğru okuyamayan ,siyaset anlayışını buna göre revize etmeyen yönetimlerin etkisinin olduğunu görmek zorundayız” diyen Şimşek, “CHP Gaziantep’te yüzde 16,25 oy alıyor. Bunu bir yönetim veya İl Başkanı ile sınırlamak ve sorumluluğu onun üzerine atmak doğru bir bakış açısı değildir. Ama dünden bugüne gelinceye kadar örgütsel anlayışımız siyaset yapma tarzımız, kültürümüz ve reflekslerimiz bu başarısızlığı doğuran nedenlere etki etmiştir” diye konuştu.

 

Delegelerin oy kullanması  saat 15,00 te  başladı.Açılan sandıklara göre Hayri  Sucu 378, Ali Şimşek 225  delegenin  oyunu  aldı.

 

Delegeler Hayri Sucu’ ya 2 yıllık yönetim hakkını vermiş oldu.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Gaziantep, CHP', de, Değişim, Olmadı,Sucu, ile, Devam, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı