Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 09:15 Bu haber 879 kez okundu
 
Gaziantep Halkı Parkometreye İsyan Ediyor
Danıştay'dan Yoldan Alınan Otopark Paralarına İptal Yoldan otopark parası alamazsınız. Danıştay'dan çok önemli karar! Bakalım İSPARK ne yapacak?
YEREL Haberi
Gaziantep Halkı Parkometreye İsyan Ediyor

Danıştay'dan Yoldan Alınan Otopark Paralarına İptal Yoldan otopark parası alamazsınız. Danıştay'dan çok önemli karar! Bakalım İSPARK ne yapacak?

Cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı bulan Danıştay, “yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti. Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal nitelikteki kararla ilgili açıklama yapan davayı açan derneğin başkanı Kemal Arslan, kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşabileceklerini söyledi.

 

 BELEDİYE CADDE VE SOKAKLARI OTOPARK OLARAK KİRALADI

 Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER), dönemin Burdur Belediyesi’nin 8 Nisan 2010 tarihinde aldığı kararla kent merkezindeki bazı caddelerin ücretli otopark ilan edilip kiraya verilmesini öngöre düzenlemenin iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak Mahkeme derneğin bu talebini reddetti. Mahkemenin red kararını temyiz eden derneği haklı bulan Danıştay 8. Dairesi, Burdur’daki kimi caddelerin ücretli otopark olarak tahsis edilmesinin yolunu açan belediye kararını, “yolların asıl amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle iptal etti.

 

KARAR, ÜLKE GENELİNDEKİ UYGULAMALARA EMSAL NİTELİĞİNDE

Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal teşkil edecek nitelikteki yargı kararını değerlendiren BURTUKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur Belediyesi’nin kararı temyiz etme isteminin de Danıştay tarafından reddedildiğini belirterek, “Burdur Belediye Başkanlığı, Danıştay kararına, ‘karar düzeltilmesi’ talebiyle yine itiraz etmiş, Danıştay bu istemi de yerinde görmeyerek itirazı reddetmiş, karar kesinleşmiştir. BURTUKODER olarak 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu, sadece Burdur’daki uygulamayı değil, tüm Türkiye’de cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak emsal bir kararı çıkartmış bulunmaktayız” dedi. Arslan, yaşadıkları kentlerde bu sorundan rahatsız olan kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde, dava süreciyle ilgili belge ve bilgileri paylaşabileceklerini de sözlerine ekledi.

 

 

SAYIN GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA SESLENİYORUZ.

Türlkiye'de Yıllardır Belediyeler  yanlış uygulama içindeler. Ana yollar kamuya aittir. Bu yollar yapılırken, halkın ödediği vergilerle yapılmaktadır. Halkın ödediği vergi ile halktan tekrar parkometre adı altında ücret alma hakkınız yok. Belediyeler hizmeti halktan aldığı vergilerle, halka hizmet etmek için vardırlar.

Devhaber halktan aldığı  güçle  sizlere sesleniyor,marka şehirdeki  uygulamadan vazgeçin..

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,marka,büyükşehirbelediye,parkometre,burdur,tüketici,
Yorumlar
Haber Yazılımı