Haber Detayı
22 Haziran 2017 - Perşembe 14:11 Bu haber 3488 kez okundu
 
GAZİANTEP : OLMADI ENKA !
Bayramdan önce işçi çıkarmak, ne sanayiciliğe, ne insanlığa, ne Gaziantepliliğe yakışır!
- Haberi
GAZİANTEP : OLMADI ENKA !

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

 

Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ENKA Hijyen adlı çocuk bezi üreticisi bayram arifesinde 33 işçisini; maaşını ödemeden, ihbar ve kıdem tazminatlarını, fazla mesailerini, yıllık izin paralarını, asgari ücrete yansıyan çocuk paralarını ödemeden kapı önüne koydu. İşçilerin avukatı Fevziye Karaer hukuk mücadelesi başlatacak.

 

İŞÇİYE BÖYLE DAVRANILIR MI?

 

Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde yerleşik, 70’e yakın işçinin çalıştığı, günlük 5 bin balya çocuk bezi üretme kapasitesine sahip  Hasan Mazıcıoğlu ve ortaklarına ait ENKA Hijyen Ürünleri Tic. Ve Sanayi A.Ş., bayram arifesinde sosyal haklarını talep eden 33 işçiyi, savunmalarını aldıktan sonra işlerine son verdi. Bununla da yetinmeyen firma, savunma vermek için fabrika bahçesinde bekleyen, kendi çağırdığı işçileri fabrikayı işgal ettikleri gerekçesiyle polise de şikâyet ettiler.

 

 

“EMEĞİMİZİ SÖMÜRDÜLER”

Yaklaşık 2 yıldır 5. OSB’de kurulan ve adının önünde “hijyen” olan fabrikadaki işçiler sağlıksız koşullarda çalıştıklarını ifade ederek, “Öncelikle emeğimizin karşılığını hiçbir zaman alamadık. Maaş bordrolarımız bizlere verilmedi. Fazla mesailerimiziz alamadık. 14 günlük yıllık izinlerimizi kullanamadığımız gibi izin günlerinde çalıştığımız mesailerimiz de ödenmedi. 3-5 çocuklu arkadaşlarımızın çocuk paralarını hiçbir zaman ödemediler. İşten çıkarırken geçtiğimiz ayın maaşlarını, kıdem ve ihbar tazminatlarımızı da vermediler. Bayram öncesi 33 işçi arkadaşımızı mağdur ettiler” dediler.

 

 

DAVA AÇACAKLAR

Fabrikanın suyunun arıtma olduğunun söylenmesine rağmen içilecek gibi olmadığını, yemeklerinde son derece kalitesin olduğunu kaydeden işçiler, haklarını alabilmek için hukuki girişimleri başlattıklarını kaydettiler.

 

 

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: GAZİANTEP, :, OLMADI, ENKA, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı