Haber Detayı
08 Temmuz 2017 - Cumartesi 19:07 Bu haber 1478 kez okundu
 
Gaziantep'te HDP' li Kadın Meclisi Kadın Cinayetlerini Kınadılar
Son yıllardır her gün basına ve kamuoyuna yansıyan kadın cinayetleri gündemdeki yerini koruyor. Tüm sivil dernek ve kurumlar bu konuda tepkilerini sık sık dile getiriyorlar.
KADIN Haberi
Gaziantep'te HDP' li Kadın Meclisi Kadın Cinayetlerini Kınadılar

Son yıllardır her gün basına  ve kamuoyuna yansıyan kadın cinayetleri gündemdeki yerini koruyor. Tüm sivil dernek ve kurumlar  bu konuda tepkilerini sık sık dile getiriyorlar.

 

Geçtiğimiz gün Suriyeli Hamile Emani ve bebeğinin huncarca öldürülmesi, Türkiye halkının sert tepkilerine neden oldu.Türkiye'nin çeşitli kentlerinde bu caniler kınandı. Mersin'li  Özgecan'nın katledilmesi  ile başlayan bu tepkiler  her geçen gün daha da çoğalıyor.

 

Gaziantep'te HDP Kadın Meclisi, İl binasında Suriyeli Emani ve Diğer öldürelen kadınlar için ortak bir basın açıklamasında bulundular. BAsın açıklamasına EMEP,BDP,İHD,78'liler Meclisi ve  Diğer kuruluş temsilci kadınlar katıldılar. Basın Bildirisini Gaziantep HDP İl Eşbaşkanı Güler Erat okudu.

 

" Savaşlardan en çok zarar görenler ne yazık ki kadınlar ve onların gözbebekleri olan çocuklara oluyor. Bu tezimiz iki gün önce “İleri Demokrasi” sisiyle övünen Türkiye de kanıtlandı. Can havliyle ülkemize sığınan, Suriyeli hamile ve bebekli bir kadın kardeşimiz iki erkek tarafından vahşice katledildi. Tüm katiller kadınları katletmeden önce onları ve ailelerini aşağılamak için tecavüz etmeyi gelenek haline getirdiklerinden Emani’ye de önce tecavüz ettiler.

Emani ve Emani gibi milyonlarca kadın Türkiye’ye ve diğer Suriye’ye yakın olan ülkelere turistik gezi yapmak için gelmediler. Suriye’de ve diğer Arap ülkelerinde despot iktidarlar bahane edilerek en acımasızından oralarda vekalet savaşları başlatıldı ve yıllardan beri de sürdürülüyor. Savaşı başlatanlar, savaşı her şekilde kızıştıranlar göz ardı edilerek Erman iler günah keçisi olarak ilan edildi, ediliyor. Bu insanlara karşı ırkçılık yükseltiliyor, her yerde bahane üretilip zavallılara saldırılıyor. Bu çağ dışı, gerici, ırkçı, faşist söylemler, uygulamalar önlenmez ise hem Türkiyeli kadınların hem de Emanilerin katledilmesinin önü alınamaz, önüne geçilemez.

 

KADIN BAKANLIĞI KURULMALI 

Hükumet saniye kaybetmeden Kadın Bakanlığı kurmalı, kadının özgürleşmesi, eğitimi, sorunlarının çözümü için kolları sıvamalıdır. Yirmi birinci yüzyılda günde üç kadının öldürülmesi karşısında sessiz kalınması katilleri, iğrenç çağdışı zihniyeti yüreklendirmekten başka işe yaramıyor. 

Tüm kadın örgütleri, kadınlar birleşmeli, bu vahşete, çağdışılıklara, kadını ikinci sınıf gören zihniyete son verdirmelidirler.

Yaşasın kadınlar. Yaşasın yaşamın her alanında ki mücadelemiz. "  dedi.  Topluca " Yaşam Kadın Özgürlük " sloganını attılar.

 

Video Alt kısımda 

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,kadın,hdp,suriyeli,emani,bebek,cani,idlip,özgecan,mersin,
Yorumlar
Haber Yazılımı