Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 14:16 Bu haber 1014 kez okundu
 
Gomanlı kadınlar: Köyümüzde tacizci barındırmayacağız
Mazgirt ilçesinin Goman köyünde Muzaffer G.'nin bir kadına taciz girişiminde bulunmasına tepki gösteren kadınlar, "Köyümüzde tacizci barındırmayacağız" dedi.
KADIN Haberi
Gomanlı kadınlar: Köyümüzde tacizci barındırmayacağız

Mazgirt ilçesinin Goman köyünde Muzaffer G.'nin bir kadına taciz girişiminde bulunmasına tepki gösteren kadınlar, "Köyümüzde tacizci barındırmayacağız" dedi.

 

Dersim’in Mazgirt ilçesi Goman köyünde Muzaffer G., geçtiğimiz hafta bir kadına taciz girişiminde bulundu. Olayın duyulması ile gözaltına alınan Muzaffer G., ifadesi alındıktan sonra aynı gün içerisinde serbest bırakıldı. Buna karşı Dersim Kadın Platformu ile köydeki kadınlar, Muzaffer G.'nin yargılanması ve köyden çıkartılması için mücadeleye başladı.

 

Taciz girişiminde bulunan Muzaffer G.’yi köyde istemediklerini belirten köylülerden Cemile Polat, gözaltına alınıp bırakılmasının kendilerinde büyük bir huzursuzluk yarattığını ifade etti. Polat, taciz girişiminden bu yana geceleri yatamadıklarını söyledi. Köyde engellilerin ve çocukların olduğunu belirten Polat,  özelikle onlar için tedirgin olduklarını kapıya dahi tek başına bırakmakta korktuklarını söyledi. 

 

‘DEVLET TACİZCİLERİ KORUYOR’

Köylülerden Hakime Gümüşboğa da, bir kadına tacizde bulunan erkeği köyünde istemediğini yineleyerek, “Bugün bir kadına yaptıysa yarın tüm kadınlara yapma hakkını kendisinde bulacaktır. Çünkü yaptığı yanına kaldı. Gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Köyümüzü terk etmesini istiyorum. Devletin görevi tacizcileri korumak değil, yargılamaktır. Gözaltına alınıp bırakılması tüm köyü tedirgin ediyor” diyerek, tepkisini dile getirdi. 

 

‘CEZASIZLIK TACİZİ YAYGINLAŞTIRIYOR’

Cemile Vural da, kadınları taciz, tecavüz eden erkeklerin cezasız kalması sonucu bu durumun yaygınlaştığına dikkat çekerek, suçluların cezasını çekmesini istedi. Vural, Muzaffer G.’nin taciz girişiminde bulunmasına rağmen serbest bırakılmasının kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. 

 

'DEVLETİN YAKLAŞIMI KABUL EDİLEMEZ'

Rabia Hasdemir de, taciz girişimin köylerine yakışmadığını dile getirerek, “Utanç vericidir. Taciz girişiminde bulunan erkeğin köyde bulunması dahi suçtur. Bu erkeğin cezalandırılmasını istiyorum. Devletin tacizcilere yaklaşımı da kabul edilmez. Devletin istediği de kadınların yok olmasıdır. Devlet suçluları cezasız bırakarak kadınların bu olaylara maruz kalmasını istiyor” dedi.  

 

‘KÖYÜMÜZDE BARINDIRMAYACAĞIZ’

Naile Elveren ise, Türkiye’deki cezasızlık politikasına dikkat çekerek, bu nedenle devletten bir beklentilerinin olmadığını söyledi. Elveren, Muzaffer G.’yi köylerinde barındırmayacaklarını söyledi. 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör:
Etiketler: Gomanlı, kadınlar:, Köyümüzde, tacizci, barındırmayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı