Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 16:08 Bu haber 912 kez okundu
 
Gürkan,Türkiye Neden Bu Vekalet Savaşına Girdi ?
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Antep’teki ziyaretleri sonrası bugün bir basın toplantısı düzenledi. EMEP İl Antep İl Örgütü’nde düzenlenen toplantıya HDP İl ve ilçe yöneticileri de destek verdi.
SİYASET Haberi
Gürkan,Türkiye Neden Bu Vekalet Savaşına Girdi ?

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Antep’teki ziyaretleri sonrası bugün bir basın toplantısı düzenledi. EMEP İl Antep İl Örgütü’nde düzenlenen toplantıya HDP İl ve ilçe yöneticileri de destek verdi.

 

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE SIFIRLADILAR’

Afrin Operasyonu sonrası ‘barış’ talep eden güçlere yönelik gözaltı ve tutuklamaların aslında hükümetin politikalarında geldiği noktayı da gösterdiğini ve düşünce ve ifade özgürlüğünün sıfırlandığını söyleyen Gürkan, “Hükümet yetkilileri siyasetçileri ‘sıfırlamaya’ o kadar alışmışlar ki her şeyi sıfırlamışken ifade özgürlüğünü de sıfırladılar. Esas olarak, baskıyla, tehditle, gözaltılarla, tutuklamalarla muhalefetin sözünü söylemesinin önüne geçmeye çalışan bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız” dedi. Bunun sebeplerinden birisinin hükümet operasyon kararını almasına karşın bu kararın meşruluğuna hükümetin de inanmadığını belirten Gürkan, “MHP’den CHP’ye kadar bu operasyon kararında önemli bir destek almış durumda. Fakat bunca desteğe rağmen bu kararın meşruluğu tartışmalıdır. İşte hükümet bu operasyonun gayri-meşru olduğunu bildiği için muhalefetin sesini bastırmaya çalışıyor. Tabi biz şu soruları sormakla yükümlüyüz, ‘Hükümet operasyon kararının meşru olduğunu düşünüyorsa bu kadar baskı niye? Bunca engelleme, tutuklama, gözaltı niye?’

 

‘BU KADAR BASKI VE YASAKLA HANGİ DEMOKRASİDEN BAHSEDİYORUZ?’

Hükümetin Afrin operasyon kararıyla “Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü sağlayacağını ve demokrasi getireceğini” ifade ettiğini hatırlatan Gürkan açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz biliyoruz ki her ülkenin kendi dinamikleriyle demokrasi inşa edilir ve ülkenin birliği üzerinden bu demokrasi kurulur. Oysa bu operasyon ne Türkiye’deki birliği sağlamaya hizmet edecektir ne de Suriye’deki birliği sağlamaya hizmet edecektir. Türkiye’deki birliği sağlayacak bir şey varsa Türkiye’deki hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması ve demokrasinin teminat altına alınmasıdır ve bu da Türkiye halkları, Türkiye’nin demokrasi güçleri, Türkiye’nin emek ve barış güçleri ile mümkün olabilir. Şayet Suriye’de bir demokrasi sağlanacaksa bunu da Suriye’nin kendi iç dinamikleri sağlayacaktır. Türkiye’nin burada yapmış olduğu operasyonla ne Suriye’ye demokrasi gidebilir ne de Suriye’nin bütünlüğü sağlanabilir. Tabi biz bu kadar yasaklama ve engellemeyle ülke içerisinde hangi demokrasiden bahsedeceğimizi hükümete sormak zorundayız. Bu kadar kutuplaşmacı ve çatışmacı siyasetin arkasında ülkenin hangi birliğine hizmet ettiğini sormak zorundayız.”

 

‘BU OPERASYON AKP İKTİDARININ SİYASİ GÜVENLİĞİNİN İHTİYACIDIR’

Açıklamasında Bilgi Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırma sonuçlarına da değinen Gürkan, “Araştırma sonuçlarında, Türkiye’de farklı sosyal yapıya, farklı siyasal düşünceye sahip ve farklı etnik gruplara mensup kişilerin birbirlerine karşı önyargılı olduğu ve birbirleriyle yan yana gelmekten bile imtina ettiklerine dair bilgileri kamuoyuyla paylaştılar” dedi. Bu sonucun “halkın birbirine karşı kendiliğinden duyduğu bir nefretten olmadığını, siyasi iktidarın uygulamış olduğu politikalardan bağımsız düşünülemeyeceğini söylüyoruz. Hükümet bu operasyonun birlik için olduğunu söylüyor ama biz ifade edebiliriz ki bu operasyon ülkenin bekası ve milli birlik ve beraberliğini ifade eden bir karar değil tam tersine AKP iktidarının siyasi güvenliğinin bir ihtiyacıdır. Aynı zamanda 2019 seçimlerini güvence altına almasının bir ihtiyacıdır.”

 

‘TÜRKİYE NEDEN BU VEKÂLET SAVAŞINA GİRDİ?’

“Bu operasyonun bölgedeki etkisi bakımından Rusya-Suriye koalisyonunun yol temizliğini sağlayan bir operasyon kararıdır” diyen Gürkan sorulması gereken soruları sıraladı: “Rusya ile girmiş oldukları bu ittifakın arkasında Sinop Nükleer Güç Santrali ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilişkisi nedir? Bu kararda bu santrallerin yapılması ile ilgili bir anlaşma var mıdır? Türkiye’nin neden vekâlet savaşına girdiğini kamuoyu nezdinde hükümete sormalıyız.”

 

‘TOPLUMUN ÖRGÜTLÜ YAPISI DAĞITILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Afrin Operasyonunun salt bir askeri operasyon olmadığını belirten Gürkan, “Bu, aynı zamanda ülke içinde yapılmış bir operasyondur” dedi. Gürkan şu sözlerle devam etti: “7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin içerdeki çatışmalar üzerine kuran hükümet cemaatle girdiği operasyonla 16 Nisan Referandumu’nu gerçekleştirmişti. Şimdi bu operasyon kararıyla da 2019 seçimlerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ama sadece bunu seçim hedefiyle düşünürsek eksik düşünmüş oluruz. Esas olarak da toplumsal yaşamı baskı, yasaklar üzerinden yeniden inşa etmeye çalışmaktadır. Bu operasyon esas olarak ülke içerisinde yapılmıştır derken kastımız şudur; Hükümet bu operasyon kararıyla onun yarattığı siyasal atmosferde bütün bir toplumu örgütsüzleştirme ve onun örgütlü yapısını bozmaya hedeflemektedir. TTB ve Barolar Birliği üzerinden yürüyen tartışma tam da bu örgütsüzleştirme hedefinin bir parçası olarak değerlendirmek gerekir. Yani hükümet istiyor ki yasaklarla, özgürlüklerin kısıtlanmasıyla terbiye etmeye çalıştığı toplumun örgütlü yapısını da tümden dağıtarak kendisi siyasi politikalarını rahatlıkla uygulayacağı bir toplumsal düzeni hedeflemektedir. Sendikaları bu nedenle tehdit etmiştir ve teslim almaya çalışmıştır.”

 

‘ORTAK MÜCADELEYLE BU KARANLIĞIN ÜLKEMİZDE HAKİM OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Ülkedeki demokratik yapılanmaların dağıtılmaya çalışılırken bir yandan da IŞİD ve benzeri örgütlenmelerin önünün açıldığına dikkat çeken Gürkan açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı: “Biz hükümetin Afrin operasyonu dahil bütün yanlış kararlarını eleştirmeye devam edeceğiz. Bu politikaların neden yanlış olduğunu ve olası sonuçlarını halka anlatmaya devam edeceğiz. Ülkenin girmiş olduğu bu karanlık tünel aydınlığa çıkış yolunu göstermeye ve beraber bulmaya devam edeceğiz. Biz Emek Partisi olarak üzerimizi düşen görev ve sorumlukların farkındayız ama diğer Emek, Barış, Demokrasi güçleriyle mücadelemizi ortaklaştırarak bu karanlığın ülkemizde hakim olmasına izin vermeyeceğiz.” DEDİ.

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: zeytin,dalı,gaziantep,emep,savaş,barış,2019,hdp,
Yorumlar
Haber Yazılımı