Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 22:17 Bu haber 1650 kez okundu
 
HDP Antep İl Eşbaşkanı tahliye edilmedi
ANTEP – Efrin operasyonuna ilişkin barış çağrısında bulunmaktan gözaltına alınıp tutuklanan HDP Antep İl Eşbaşkanı Atiye Okay’ın ilk duruşması görüldü. Okay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
GÜNDEM Haberi
HDP Antep İl Eşbaşkanı tahliye edilmedi


TSK ve ÖSO’nun Efrin operasyonlarına ilişkin sosyal medyada barış çağrısında bulunduğu iddiasıyla 22 Ocak’ta gözaltına alınıp 30 Ocak’ta da tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep İl Eşbaşkanı Atiye Okay’ın ilk duruşması görüldü. Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Okay’ın avukatları Berivan Özpolat ve Mehmet Alagöz hazır bulunurken Okay ise duruşmaya Tarsus T Tipi Cezaevinden SEGBİS ile katıldı.
 
‘BARIŞ ÇAĞRISI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM’
 
Kimlik beyanından sonra söz alan Okay, paylaşımlarında “terör propagandası” yapmadığını belirtti. Barış çağrısında bulunmanın suç olmadığını ve barış çağrısında bulunmaya devam edeceğini ifade eden Okay, “Üyesi olduğum siyasi partinin bir askeri operasyona karşı tutumuna ilişkin paylaşımlar yaptım. Ben siyasetçiyim. Sosyal medya üzerinden siyasi paylaşımlarda bulunmak suç değildir” dedi.
 
‘BARIŞ ÇAĞRISI TERÖR PROPAGANDASI DEĞİLDİR’
 
Müvekkilinin siyasetçi olduğunu hatırlatan Avukat Berivan Özpolat, siyasetçilerin ülke meselelerine eleştirmesinin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu ve siyasetçinin görevi olduğunu söyledi. Okay’ın paylaşımlarında terör propagandasında bulunmadığını aktaran Özpolat, barış çağrısının terör propagandasıyla eş değer tutulamayacağını söyleyip müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 
SAVCI TAHLİYE TALEP ETTİ
 
Okay’ın ve avukatların savunmalarından sonra kısa bir ara veren mahkeme heyeti, iddia makamının Okay’ın tahliyesini talep etmesine rağmen Okay’ın tutukluluk halinin devamına karar verirken bir sonraki duruşmanın ise 11 Mayıs’ta görülmesine karar verdi.
 
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP, Antep, İl, Eşbaşkanı, tahliye, edilmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı