Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 20:41 Bu haber 1054 kez okundu
 
HDP de ‘ittifak kanunu’na tepkili: 16 Nisan’daki şaibelere yasal kılıf
HDP İstanbul milletvekili ve grup başkan vekili Filiz Kerestecioğlu, AKP ile MHP’nin ortak hazırladıkları ittifak kanun tasarısında çok sayıda ihlal olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
HDP de ‘ittifak kanunu’na tepkili: 16 Nisan’daki şaibelere yasal kılıf

 

HDP İstanbul milletvekili ve grup başkan vekili Filiz Kerestecioğlu, AKP ile MHP’nin ortak hazırladıkları ittifak kanun tasarısında çok sayıda ihlal olduğunu söyledi.

 

‘Cumhur ittifakı’ adıyla bir araya gelen AKP ve MHP, 2019’daki seçimlere aynı çatı altında gidebilmek için hazırladığı kanun teklifini dün Meclis başkanlığına sunmuştu.

 

Teklifle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kerestecioğlu, tasarının hiçbir partiye danışılmadan sunulmasının demokrasi, istişare ve uzlaşının tamamen terk edildiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Tasarıyı ‘dayatma’ olarak adlandıran HDP’li vekil, ‘Meclis’teki kanun yapım sürecinin baypas edildiğini ve parlamentonun çoğunluk oligarşisiyle bir tür noter mercii olarak işletilmek istendiğini gördüklerini’ kaydetti.

 

Kerestecioğlu, “16 Nisan’daki hukuksuzluklar yasal zırha büründürülüyor Bu teklif öncelikle 16 Nisan referandumunda yaşanan şaibe ve hukuksuzlukları yasal zırha büründürüyor. Mühürsüz zarf ve oy pusulalarının artık geçerli hale gelecek olması bunun en büyük kanıtı” diye konuştu.

 

İtirazlarını sıraladı

HDP’li vekil, diğer düzenlemelerle ilgili de şu görüşleri paylaştı:“Bunun dışında, teklifte açık, eşit, denetlenebilir ve demokratik seçim ilkelerini ortadan kaldıran çok sayıda düzenleme var. Bunlardan biri, iktidarın emrinde olan ve maalesef AKP il başkanları gibi davranan valilere sandık birleştirme ve taşıma yetkisinin verilmesi. Bir diğeri ise, sandık başkanlarının kamu görevlilerinden oluşturulacak olması. Bu, seçimlerin asli öznesi olan siyasi partilerin sandık kurulu belirleme haklarının ellerinden alınmasıdır. Bunun amacı açıkça sandık kurullarında çoğunluğu elde ederek aslında her türlü kararın iktidarın lehine sonuçlandırılmak istenmesidir. Oy pusulasında ittifak bölümünün geniş, belirli bir alanı kapsayacak olması, seçmen davranışını psikolojik olarak etkileyecek olması, bu bölümde oy verme ve hesaplama usulünün farklı olması yine eşitlik ilkesinin ihlalidir. Yani gerçekten bütün düzenlemeler artık oyların hesaplanmasının AKP-MHP ittifakının hanesine yazılacak şekilde olmasına yönelik tasarlanmıştır.”

Yeni seçim pusulası belli: İttifak partilerine geniş mühür alanı

‘Seçim ittifakı’ kanunu MHP’nin ‘baraj sorunu’nu çözecek

AKP-MHP’nin ortak hazırlığı ‘ittifak kanunu’nun tam metni

AKP-MHP ittifakının adı kondu: Cumhur

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP, de, ‘ittifak, kanunu’na, tepkili:, 16, Nisan’daki, şaibelere, yasal, kılıf,
Yorumlar
Haber Yazılımı