Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 08:37 Bu haber 6124 kez okundu
 
HDP'li Vekil Toğrul,Kamil Ocak Stadı için Önerge verdi
HDP Gaziantep Mv. Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL, Gaziantep Kamil Ocak Stadyumunun yerinin ne olacağına dair son 2 yıldır bir çok farklı görüş dile getirilmişti
SPOR Haberi
HDP'li Vekil Toğrul,Kamil Ocak Stadı için Önerge verdi

HDP Gaziantep Mv. Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL, Gaziantep Kamil Ocak Stadyumunun yerinin ne olacağına dair son 2 yıldır bir çok farklı görüş dile getirilmişti. Fakat AKP Genel Başkanı her zaman ki  gibi dikte edici tavrıyla söz konusu alanın Cuma Cami yapılması yönünde vermiş olduğu talimata dair hazırlamış olduğumuz önerge ektedir.  

 

Gaziantep kamuoyunu uzun süredir meşgul eden, şehre yeni bir Stadyum yapılmasıyla birlikte ‘Yıkılacak olan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin ne olacağına dair günümüze kadar birçok farklı görüş dile getirilmiş olsa da AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, tüm farklı görüş ve önerileri hiçe sayarak söz konusu meydana ‘Cuma Cami’ yapılması yönünde talimat vermiştir. Erdoğan, “Eski stad devre dışı. Yeni stadı yaptık. Eski yere bir cuma cami yapalım. Bazı çatlak sesler bunu engellemeye kalkıyor. Bakanlar burada. Aynı şekilde valiye de talimatı vereceğim. Belediye Başkanı burada. Bu camiyi yapacak hayırseverde burada. Çok açık net söylüyorum. Kim olursa olsun, hiçbirini kafaya takmayın. Cuma camisi milletindir. Hayırseverimiz var, hiç kimse bunu engelleyemez. Bu ülke hukuk devletidir. Bu hukuk devletinde şu STK’nın seki çıkmış biz o çatlak seslere alıştık. Bizim İşimiz var. Bu yolda inançla azimle yürüyeceğiz, bunu kimse engelleyemez. Caminin son halini görmek istiyorum. Temeli atıp hemen bitirelim” dedi.

 

Gaziantep AKP Belediye Meclisi, 2018 Ocak ayı 2. Birleşim toplantısında TOKİ’nin gönderdiği ve stadyum alanında Ticari+Konut alanlarını ön gören plan meclisten oy çokluğu ile geçmiş, kararın ardından STK’lardan ve vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine meclis kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından meclise iade edilmişti. Şubat ayı Büyükşehir Meclis toplantısında ise  Kamil Ocak Stadyumu alanına ilişkin madde gündemden çekilerek, mevcut alan yeniden nazım imar planında ‘spor alanı’ haline getirilmişti. Yine stadyumun uzun vadede ne yapılacağına geniş kapsamlı bir çalıştay yapılarak karar verileceğine dair Belediye Başkanı tarafından söz verilmişti.

 

Bu bağlamda;

  1. Şehirler meydanlarıyla ünlüdür. Mutlaka yaşayan bir meydanla şehri büyütmek gerekiyor. Gaziantepliler stadyumun yerinin kent meydanı olarak düzenlenmesini istemektedirler. Hükümetiniz Gazianteplilerin bu talebini hayata geçirecek midir?
  2. Gaziantep’teki Meslek Odaları ve STK’ların büyük bir çoğunluğu TOKİ ile yapılan imar planın iptalini istemektedir. Hükümetiniz söz konusu İmar Tadilat planını iptal etmeyi düşünmekte midir?
  3. Gaziantep Meslek Odaları’nın, STK’larının, Gaziantep halkının stadyum arsasının “Kent Meydanı” olarak düzenlenmesi ve yeşil alan olmasına yönelik açık bir talepleri vardır. Bu talep için ne düşünüyorsunuz?
  4. Yıkılacak olan Kamil Ocak Stadyumunun yerine hayalinizdeki proje nedir diye kentte bir anket yaparak stadyumun yerinin ne olması gerektiğine dair bir çalışmanız olacak mıdır? Şehrin sakinlerinin ve sivil toplum örgütlerinin istediği şekilde bir proje yapmayı düşünüyor musunuz?
  5. TOKİ’ kentlere ve kentleri kendine özgü kültürüne uzak bir kurum ve plan yaparken yalnızca rant hesabı yapıldığı bilinmesine rağmen bu alanın TOKİ’ye tahsis edilmesi ile kentin belleği ve hafızası mı silinmek isteniyor?
  6. Belediye başkanı tarafından stadyumun yerinin ne olacağına dair geniş kapsamlı bir çalıştay ile karar verileceği belirtilmişti. AKP Genel Başkanın açıklamalarından sonra bu çalıştay yapılacak mıdır? Yapılacak ise ne zaman yapılacaktır? Yapılmayacak ise neden yapılmayacaktır?
Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: HDP'li, Vekil, Toğrul,Kamil, Ocak, Stadı, için, Önerge, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı