Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 17:03 Bu haber 918 kez okundu
 
HDP ve DBP’li yöneticiler: Antep’te seçime hazırız
ANTEP - Baskın seçim kararı ile ülkeye demokrasiyi daha erken getirebilme fırsatı yakaladıklarını vurgulayan HDP ve DBP Antep il eşbaşkankarı, yürüttükleri çalışmalarla kentte seçime hazır olduklarını ifade etti.
SİYASET Haberi
HDP ve DBP’li yöneticiler: Antep’te seçime hazırız


Türkiye, 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan baskın seçime kilitlendi. MHP ve BBP’nin desteğiyle cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında muhalefet partilerinin genel merkezinde ilk tura kendi adayları, ikinci turda ise ortak adayla çıkma planı doğrultusundaki tartışmalar ve görüşmeler sürerken, milletvekili seçimleri konusunda da sıkı bir mücadele var. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından nüfus bilgileri baz alınarak yapılan son düzenlemeye göre, çıkarılacak milletvekili sayısı 12’den 14’e yükselen Antep’te de partiler seçim için kolları sıvadı. 
 
"Baskın seçim" kararını beklediklerini, bu nedenle çok önceden seçim çalışmalarına başladıkları bilgisini veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve partimin bir bileşeni olan Demokratik Bölgeler Partisi  (DBP) il örgütleri yöneticileri, 24 Haziran’da kentte 3 vekil çıkarmayı hedeflediklerini paylaştı.
 
‘AKP-MHP PLANI BOŞA ÇIKACAK’
 
Ülkede ve Ortadoğu’da olağanüstü gelişmelerin yaşandığı sırada baskın seçim kararı alındığını belirten HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılınç, AKP ve MHP ortaklığının baskın seçim kararıyla kurdukları kazançlı çıkma hesaplarını bozacaklarını ifade etti.
 
Parti olarak seçime hazırlıklı olduklarını kaydeden Kılınç, şunları söyledi: “Parti sözcülerimiz iktidarın ekonomik, siyasal, sosyal ve dış politikadaki krizin kendisine daha fazla seçmen kaybettirmemesi için baskın seçim beklediklerini belirtmişlerdi. Bizler de halkımızın demokrasi ve insan haklarına olan özlemlerini giderebilmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Bütün arkadaşlarımızla beraber seçim çalışmalarının startını verdik. Antep’te çalınmadık kapı, dolaşılmadık sokak bırakmayacağız.”
 
‘24 HAZİRAN 7 HAZİRAN’IN TEKRARI OLACAK’
 
DBP İl Eşbaşkanı Abdullah İnce’ye göre ise, alınan baskın seçim kararını hükümetin artık ülkeyi yönetememesi olarak okumak gerekir.
Seçimle yeniden iktidarda kazanacaklarını düşünenlerin yanılgı içerisinde olduklarını söylkeyen İnce, baskın seçimle beraber ülkeye demokrasiyi daha erken getirebilme fırsatı yakaladıklarını kaydetti.
 
İnce, “Her anlamda daralan bir hükümet söz konusu. Dış politikada ve ekonomide büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Halk her şeyin farkında. Baskın seçimle halkı uyutup yine iktidarı kazanacaklarını düşünüyorlarsa, büyük yanılgı içerisindeler. 7 Haziran seçimleri sonrası savaş sürecini başlatıp, Kasım seçimlerinde kan üzerinden siyaset yapan, halkı kandıranlara halk sandıkta büyük bir cevap verecek. 7 Haziranda seçmenden tokat yiyen hükümet, 24 Haziranda da aynı tokadı yiyecektir. 24 Haziran, 7 Haziran’ın tekrarı olacak” diye konuştu.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP, ve, DBP’li, yöneticiler:, Antep’te, seçime, hazırız,
Yorumlar
Haber Yazılımı