Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 11:10 Bu haber 1119 kez okundu
 
Kürt aktivist Panahi’nin infazı geçici olarak durduruldu
İran’da Perşembe günü idam edileceği açıklanan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin infazının geçici olarak durdurulduğu açıklandı.
DÜNYA Haberi
Kürt aktivist Panahi’nin infazı geçici olarak durduruldu

İran’da Perşembe günü idam edileceği açıklanan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin infazının geçici olarak durdurulduğu açıklandı.

 

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin mahkeme kararı ile Perşembe günü idam edilmesine karar verilmişti.

 

Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin, idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra ise yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son vermiş, Af Örgütü de idamı durdurma çağrısında bulunmuştu.

 

Kürt aktivist Panahi’nin idamı öncesi: Yeğeni yaşamına son verdi, Af Örgütü çağrı yaptı

Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Her birinize en samimi teşekkürlerimizi ve şükranımızı sunmak istiyoruz. Son 24 saat çok duygusaldı ve hala Ramin Hossein Panahi’nin infazının aniden geçici olarak durdurulma haberinden ötürü biraz şaşkın bir durumdayız.”

 

‘Umalım ki geçici bir ertelemeden daha fazlasıdır’

 

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther de bu haber üzerine şunları söyledi:

“Harika haber! Umalım ki geçici bir ceza ertelemeden daha fazlasıdır.”

‘Otoritelere çağrıda bulunmaya devam’

İran Af Örgütü ise şu açıklamayı yaptı:

“Kamuoyu baskısı ve savunuculuk gayreti sayesinde Ramin Hossein Panahi artık şimdilik idam riski altında bulunmuyor! Lütfen idam kararının ve hükmünün bozulması için harekete geçmeye ve İranlı otoritelere çağrıda bulunmaya devam edin.”

 

Kaynak : http://gazetekarinca.com

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Kürt, aktivist, Panahi’nin, infazı, geçici, olarak, durduruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı