Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 15:00 Bu haber 997 kez okundu
 
Nizip zeytinsiz kalma riskiyle karşı karşıya!
ANTEP – Zeytin ile anılan Fırat'ın kıyısındaki Antep'in Nizip ilçesi, susuzluk nedeniyle zeytinsiz kalma tehlikesi yaşıyor.
YEREL Haberi
Nizip zeytinsiz kalma riskiyle karşı karşıya!

Fırat'ın kıyısındaki Antep’in Nizip ilçesinde zeytin ağaçları susuzluktan kurumaya başladı. Susuzluk nedeniyle verimin düştüğünü söyleyen zeytinci Beşir Kılıç, kendi bahçelerinde yetişen zeytinleri değil de batı illerinden bölgeye gelen 3'üncü kalite zeytinleri sattıklarını söyledi. Fırat nehrinin boş yere akıp gittiğini aktaran Kılıç, “Nizipliler 20 yıldan beridir devletten suyun getirilmesini talep ediyor ama kulak asan yok. Her geçen yıl verim biraz daha düşüyor. Artık bahçe sahipleri ağaçları kökünden koparacaklar, başka çareleri yok” diye konuştu.
 
Nizip zeytin halinde satılan zeytinin artık batıdan geldiğini belirten ve 2 yıldan beridir bölgede kuraklık olduğunu söyleyen Kılıç, zeytinciliğin öldüğünü ifade etti. 
 
ÇÖZÜM SU
 
Halkın alım gücünün zayıf olmasından dolayı ucuz zeytine rağbet ettiğini dile getiren Kılıç, “Bizim kendi zeytinimiz yetişse piyasada ürün bol olur ve fiyatlar da düşer. Batıdaki pazarlarda satılmayan zeytinler bu bölgede satılıyor. 3'üncü kalite ürünler bizim bölgemize geliyor. Kaliteli zeytin de 10 liranın üstünde olduğu için vatandaş alamıyor. Bu bölgede sulama imkânı olmuş olsa kaliteli zeytin yetişmiş olacak. Hem halk ucuz zeytin yiyecek, hem de bölge ekonomisi canlanacak” dedi. 
 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Nizip, zeytinsiz, kalma, riskiyle, karşı, karşıya!,
Yorumlar
Haber Yazılımı