Haber Detayı
23 Temmuz 2017 - Pazar 02:56 Bu haber 1052 kez okundu
 
OHAL'de gençlere "gözaltı mavisi"
HDP Gençlik Meclisi, bir yıllık OHAL’in gençler üzerindeki etkisini inceleyen bir rapor hazırladı. HDP Gençlik Meclisi üyesi Yurtsever, “Gençler, OHAL’li bir yılı ya cezaevlerinde, ya karakollarda ya da hastanelerde geçirdi.
SİYASET Haberi
OHAL'de gençlere

HDP Gençlik Meclisi, bir yıllık OHAL’in gençler üzerindeki etkisini inceleyen bir rapor hazırladı. HDP Gençlik Meclisi üyesi Yurtsever, “Gençler, OHAL’li bir yılı ya cezaevlerinde, ya karakollarda ya da hastanelerde geçirdi. Bir kuşak daha, sıklaştırılmış gözaltı operasyonları sebebiyle gün doğuşunu ‘gözaltı mavisi’yle tanımak zorunda kaldı” dedi

 

HDP MYK üyesi ve Gençlik Meclisi Sözcüsü Atiye Eren ile Gençlik Meclisi üyeleri Yağmur Yurtsever ve Can Papila, OHAL’in gençler üzerindeki etkisini değerlendiren raporu açıkladı.

 

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından “darbecilere karşı mücadele etmek” için ilan edildiği öne sürülen OHAL’in AKP tarafından demokratik siyasete ve muhalefete karşı darbeye dönüştüğünü belirten Yurtsever, raporun detaylarını açıkladı. OHAL’in en çok gençlerin hayatına etki ettiğini belirten Yurtsever, “Türkiye’de bir yıldır OHAL koşulları altında gençler, her gün yeni bir hak ihlali, yeni bir saldırı ve hukuksuzluk yaşamaktadır” dedi.

 

Gençlerin OHAL döneminde yaşadığı problemlere ilişkin örnekleri de paylaşan Yurtsever, “Öğrenciler, OHAL’li bir yılı ya cezaevlerinde, ya karakollarda ya da hastanelerde geçirdi. Bir kuşak daha, sıklaştırılmış gözaltı operasyonları sebebiyle gün doğuşunu ‘gözaltı mavisi’yle tanımak zorunda kaldı” diye konuştu.

 

“2000’e yakın genç gözaltına alındı”

OHAL’in ilanından bu güne iki bine yakın gencin gözaltına alındığını bildiren Yurtsever, “Bu sayı, yalnızca kayıt altına alınabilenlerin bir sayısıdır. Kürt illerinde gözaltına alınan gençleri kayıt altına alabilmek çoğu kez mümkün olmadı. Gençler kriminalize ediliyor, güvenlikçi yaklaşımlarla kuşatılan hayatları infazlarla, katliamlarla sona erdiriliyor. Biat eden bir gençlik OHAL ve KHK’ler aracılığıyla planlanıyor. OHAL uygulamaları, gençlerin gündelik yaşamını daha fazla militarize ediyor” dedi.

 

“Gençler için çalışmaya devam edeceğiz”

 

Gençler üzerine daha önce OHAL’in etkilerine yönelik çalışma yapılmadığını hatırlatan HDP MYK üyesi ve Gençlik Meclisi Sözcüsü Atiye Eren, BirGün’e yaptığı açıklamada, bu tür çalışmaların süreceğini söyledi.

 

OHAL’in gençlik üzerindeki baskılarını, oluşturduğu tahribatı görünür hale getirmek istediklerini söyleyen Eren, “15 Temmuz darbe girişimi ardından sözde darbecilerle mücadele etme gereği üzerine üç ayda bir yenilenen ve her yenilenişinde yeni KHK’lerle devam eden OHAL rejiminin birinci yılındayız. Geçtiğimiz bu bir yıllık süreç tüm muhalif kesimleri olduğu gibi gençleri, gençlik kesimlerini ve genç kadınları da ciddi anlamda etkilemektedir” diye konuştu.

 

“Gençler OHAL’in en büyük mağdurlarından”

 

AKP’nin OHAL adı altında gençlerin mücadele azimlerinden, öncülük misyonlarından koparılmak istendiğini belirten Eren, şunları söyledi:

 

“Gençler her gün birçok hukuksuzluk, hak ihlali ve saldırılarla karşı karşıya. Gençleri geleceksizliğe sevk eden, gençliğin dinamizminden korkan, mücadeleden koparmak isteyen bu politikalara karşı çalışmalarımız devam edecek. Aynı zamanda kayda geçmeyen birçok durum da mevcut. Bunları da ele alıp gençlerin yaşadıklarının görünmez olmasına izin vermeyeceğiz.”

 

Haber : Hüseyin Şimşek

Kaynak: (BİRGÜN) - Birgün Gazetesi Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: OHAL'de, gençlere, "gözaltı, mavisi",
Yorumlar
Haber Yazılımı