Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 19:23 Bu haber 1684 kez okundu
 
Siyasi partiler: Emperyalistler ellerini Ortadoğu’dan çeksin
ANTEP – İsrail’in Gazze sınırında ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açma girişimini protesto edenlere karşı kullandığı şiddettin katliam boyutunu aştığını aktaran HDP Antep İl Eş başkanı Müslüm Kılıç, “Emperyalist güçler ellerini Ortadoğu’da ki mazlum halkların üzerinden çekmelidir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Siyasi partiler: Emperyalistler ellerini Ortadoğu’dan çeksin

 

Antep’te bir araya gelen siyasi partiler ve kurumlar ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere yönelik saldırılarda 60 kişinin hayatını kaybetmesine tepki gösterdi. Yeşilsu parkında gerçekleşen basın açıklamasına HDP, DBP, EMEP, SYKP, Yeşiller Sol Parti, ÖSP, ÖDP, TİP ve DTK’ya mensup çok sayıda üye katıldı.

 

Açıklamada ‘Filistin halkı direniyor’, ‘Filistin katliamını kınıyoruz’ ile ‘Barbarlık yenilecek, Direnen halklar kazanacak’ yazılı pankart açılırken ‘Filistin de düşene, dövüşene bin selam’ sloganı atıldı. Kurumlar adına basın açıklamasında konuşan HDP Antep İl Örgütü Eş başkanı Müslüm Kılıç, iktidarın İsrail katliamı karşısında sessiz kaldığını belirterek, Filistin halkının haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını söyledi.

 

‘EMPERYALİSTLER ELLERİNİ ORTADOĞUDAN ÇEKSİN’

 

Filistinli göstericilere karşı kullanılan şiddetin katliam boyutuna ulaştığını ifade eden Kılıç, büyükelçiliği taşıma girişiminin Filistinliler için ‘Büyük felaket’ olarak tanımlanan Nakba gününe denk getirilmesinin provokasyon olduğunu belitti. Mazlum Filistin halkının ölü ve yaralıları taşırken açılış törenine katılan emperyalistlerin kameraya gülücükler saçtığını dile getiren Kılıç, “Bölge halkları ve insanlık elbette bu kanlı günü ve Filistin halkına reva görülen bu zulmü unutmayacaktır. Atılması gereken adımlar somut ve nettir. Emperyalist güçler ellerini Ortadoğu’da ki mazlum halkların üzerinden çekmelidir. Kudüs barışın başkentidir. Barışın başkentini savaş coğrafyasına çevirenlere barış mücadelesi ile cevap verilebilir” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Siyasi, partiler:, Emperyalistler, ellerini, Ortadoğu’dan, çeksin,
Yorumlar
Haber Yazılımı