Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 13:19 Bu haber 1000 kez okundu
 
STK'LAR OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTEDİ
ANTEP – OHAL’in kaldırılmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Hamza Güdücü, OHAL ve KHK’lerin hukuksuzluklara neden olduğunu ve bir an evvel OHAL’in kaldırılması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
STK'LAR OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTEDİ

DİSK, KESK, TMMOB Antep şubeleri ile Antep Tabipler Odası 15 Temmuz 2016’dan bu yana devam OHAL’in kaldırılması için “Keyfi, Hukuksuz, Kıyım rejimi ve OHAL derhal kaldırılmalıdır” şiarıyla basın toplantısı düzenledi. Disk Antep Bölge Temsilciliğinde düzenlenen toplantıya DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, KESK Antep il örgütünden Ali Ersönmez, Antep-Kilis Tabipler Odası başkanı Hamza Ağca, TMMOB Antep İl sekreteri Burkay Güçyetmez'in  yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantının düzenlendiği salona “OHAL değil Demokrasi” pankartı asıldı. Basın toplantısında açıklamayı okuyan Disk Antep Bölge Temsilcisi Hamza Güdücü, 16 aydır ülkeni OHAL ile yönetildiğini belirterek, “Geçen bu süre içerisinde ülkede tam bir hukuksuzluk ve keyfi uygulamalar hakim olmuştur” dedi.

 

‘HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN KIRINTISI DAHİ KALMAMIŞTIR’

OHAL ile sadece kişisel hak ve hürriyetlerin değil halkın oylarıyla seçilen TMBB’nin yasama yetkisinin de fiili olarak askıya alındığını aktaran Güdücü, OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lerin TMBB onayından geçirilmediği için yargı sürecinin de işlemediğini belirtti. KHK’lerin bir yönetim aracına dönüştüğünü sözlerine ekleyen Güdücü, “Parlamento işlevsiz kılınmış, anayasa askıya alınmış, KHK’ler bütün bu değişimleri her tür denetimden kaçırmak için sıklıkla kullanılmıştır. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerinin hiçbir kırıntısı dahi kalmamıştır. Cemaatler ile mücadele ettiği halde on binlerce emekçinin darbe girişimi ile ilişkilendirilerek kamudan ihraç edilmesi kabul edilemez. OHAL ve KHK rejiminin süreklileştirilmesi iş güvencesinin herkes için tamamen ortadan kaldırılması demektir. Halkın iradesi ile seçilen siyasiler ve insan hakları aktivistleri yaşanan hak gasplarına karşı durdukları için tutuklanmaktadır. Toplumsal barışın, bir arada özgür yaşamın kurulduğu demokratik bir ülkede yaşamak hepimizin hakkıdır. Biz sivil toplum örgütleri olarak herkes için demokrasi ve adalet istiyoruz” diye konuştu

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: SENDİKA-OHAL-DEMOKRASİ-GAZİANTEP-DİSK-TMMOB-KESK-TTB
Yorumlar
Haber Yazılımı