Haber Detayı
17 Ağustos 2017 - Perşembe 13:29 Bu haber 4419 kez okundu
 
Suriye'de kaç bölge var ve haritası nasıl şekillendi
Suriye’de son durum: Hangi bölge, kimin elinde? Haritada son şekillenme nasıl ?
DÜNYA Haberi
Suriye'de kaç bölge var ve haritası nasıl şekillendi

 

Suriye'deki ilk kıvılcım


Tunus, Mısır, Libya derken 26 Ocak 2011'de Suriye'de ilk ayaklanma başladı. 15 Mart'ta ülkenin güneyindeki Dera kentinde sokağa dökülen kalabalığın üzerine ateş açıldı. Ölüler vardı. Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan bir yetkili "bu olay ülke genelini değil sadece Dera kentini ilgilendiriyor, oradaki valiye karşı bir protesto" diyordu. 15 Mart tarihi Suriye'deki iç savaşın başlangıcı olarak kayıtlardaki yerini aldı. Açıklamadaki gibi olmadığı birkaç hafta içinde anlaşıldı. Suriye bir anda kan gölüne dönmeye başladı.

 

6 yıldır  savaşın  ölüm bilonçosu  kayıtlara sığmaz oldu. ÖSO  adı altında başlayan muhalifler yıllar sonra  dağıldılar. El_Nusra ve  AhrarŞam islam  örgütü  ayrılarak IŞİD (Irak Şam İslam Devledi ) kuruldu. IŞİD binlerce  müslüman,alevi ve hiristiyan  sivileri kattletti.Suriye güçleri  ile birlikte Türkiyenin Kuzey  kısmında  kalan Kobene ve Rojova da Kürt  hareketi PYD-PYJ  IŞİD'e karşı savaşmaya başlayınca Suriye coğrafyasında değişiklikler yaşandı. Bu değişikliler  haritayı da değiştirdi. 

 

Suriye’de son durum: Hangi bölge, kimin elinde?

Uluslararası haber ajansı Reuters, iç savaşın olanca hızıyla sürdüğü Suriye’nin mevcut durumuna ilişkin harita yayınladı.

 

Suriye’de rejimle muhaliflerin şiddetli çatışmaları sürerken, kuzeydeki Kürt güçlerinin en büyük hedefi IŞİD’in ‘başkent’ ilan ettiği Rakka’yı almak. IŞİD'in gücü  tamamen bitmek üzere olduğu gelen haberler arasında.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Suriye'de, kaç, bölge, var, ve, haritası, nasıl, şekillendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı