Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 15:51 Bu haber 1014 kez okundu
 
Suriye sınırında bir zamanlar Karkamış vardı!
ANTEP - Suriye iç savaşını en yakından yaşayan Karkamış'da, işsizlik arttı, göç başladı. CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat, "Karkamışlı'nın tek para kazandığı yer sınır kapısıydı, onu da devlet ellerinden aldı" dedi.
GÜNDEM Haberi
Suriye sınırında bir zamanlar Karkamış vardı!

Suriye'de yaşanan iç savaş, Antep'in Karkamış ilçesini adeta hayalet kente çevirdi. İç savaş başlamadan önce gümrük kapısı üzerinden Suriye ile yaptıkları ufak çaplı ticaret ile geçimlerini sağlayan Karkamışlılar, iç savaşla birlikte kapı da kapanınca ticaret yapamaz duruma geldi. CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat, gümrük kapısı kapandıktan sonra ilçede işsizliğin arttığını belirterek, işsizliğin had safhada olduğu ilçenin sokaklarının tenha ve sessiz olduğunu söyledi. 

 
KAPI KAPANINCA İLÇE EKONOMİSİ ÇÖKTÜ
 
İlçe merkezinin her yıl büyük göç verdiğini vurgulayan Polat, Suriye iç savaşı başlamadan önce gümrük kapısının pasavan (Türkiye ile sınırları olan ülkelerin sınır bölgeleri içinde oturan vatandaşlara serbestçe gidip gelmeleri için verilen belge) kapı olduğunu aktardı.
 
 Savaştan önce kapıdan ticaret amaçlı karşılıklı günlük giriş çıkışların yapıldığını ve ufak çaplı bir ticaret döndüğünü ifade eden Polat, karşılıklı ticaretten hem Karkamışlıların hem de Suriyelilerin para kazandığını söyledi. Savaşın başlamasıyla kapının kapandığını vurgulayan Polat, “Kapı Karkamış için çok önemli bir ekonomik faktördü. Kapının kapanması, ilçeyi çok kötü etkiledi. İşsizlik ve fakirlik arttı. Günlük 200 civarında Suriyeli araç kapıdan geçip ilçeye gelirdi. Karkamışlılar da aynı şekilde Suriye’ye günlük giriş çıkışlar yaparlardı. Karkamışlılar Suriye’den 3-5 kilo çay getirip bu tarafta satarak geçimlerini sağlarlardı” dedi.
 
'KAPININ TEKRAR AÇILMASI ZENGİNE YARADI'
 
Geçtiğimiz aylarda kapının tekrar açıldığını belirten Polat, kapının açılmasının Karkamış’a ve Karkamışlıya hiçbir faydası olmadığını aktardı. Geçişlerde eskisi gibi ticarete izin verilmediğini kaydeden Polat, şöyle dedi: “Sadece TIR üzerinden ticaret yapmaya izin veriyorlar. Karkamışlı'nın gidip TIP alıp o TIR üstüne tonlarca malzeme yükleyip ticaret yapmasının imkanı yok. Bizim halkımız fakir. Kapı pasavan sınır kapısıyken kendi hallerinde idare edebiliyorlardı. Anlayacağınız Karkamışlı'nın tek para kazandığı yer sınır kapısıydı onu da devlet ellerinden aldı. Yine bundan zengin işadamları nasibini alıyor. Karkamışlı'nın fakiri fukarası maalesef kapıdan yararlanamıyor.” 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Suriye, sınırında, bir, zamanlar, Karkamış, vardı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı