Haber Detayı
01 Ağustos 2018 - Çarşamba 11:53 Bu haber 1067 kez okundu
 
Suriyeli sanatçı: Hiç kimsenin ülkesi bu hale gelmesin
ANTEP – Ülkesini terk ederek Antep'e yerleşen Suriyeli sanatçı Ömer Gülcan, "Suriye benim hayalimde bıraktığım gibidir. Ben Suriye’ye baktığımda yıkık Suriye’yi değil, eski sağlam Suriye’yi görüyorum. Hiç kimsenin ülkesi bu hale gelmesin" dedi.
SANAT Haberi
Suriyeli sanatçı: Hiç kimsenin ülkesi bu hale gelmesin


Suriye’de 7 yıldır yaşanan iç savaş yüz binlerce insanın canına, milyonlarcasının yerinden yurdundan edilmesine yol açarken, Suriye'nin kadim kültürüne de ağır darbe vurdu. Suriyeli sanatçı olan ve yaşadığı Azez kentinden Antep'e sığınan 58 yaşındaki Ömer Gülcan, Suriye’deki barış ortamına özlem duyduğunu ifade etti. 43 yıllık müzik hayatına Kürtçe, Arapça ve Türkçe 36 albüm ve 30 beste sığdırdığını anlatan Gülcan, 7 enstrüman çalabildiğini söyledi. Halep ve Şam’da 8 yıl devlet konservatuarında eğitim aldığını anlatan Gülcan, müziğin kendisi için vazgeçilmez bir tutku olduğunu söyledi. 
 
MÜZİĞE DEVAM
 
Savaşın yaşamını bitirdiğini dile getiren Gülcan, Türkiye’de de düğünlerde çalarak ve yerel televizyonlarda program yaparak müzik yapmaya çalıştığını belirtti. Ülkesine olan özlemini şarkı sözlerine döktüğünü ifade eden Gülcan, “Çok yaptım ama yayımlayamadan yırtıp attım. Çünkü zaten herkes acılı. Bir de o acının üstüne ben de tuz basmayayım istedim” dedi. 
 
‘ENKAZDA HATIRALARIMIZ SAKLI’
 
Antep’i de kendi toprağı olarak gördüğünü, ancak ülkesini çok özlediğini vurgulayan Gülcan, hayatta insanın kendi memleketinden daha tatlı bir şeyin olmadığını dile getirdi. Suriye’nin yıkık dökük enkazının altında hatıralarının ve anılarının saklı olduğunu sözlerine ekleyen Gülcan, şöyle devam etti: “Halen Suriye benim hayalimde bıraktığım gibidir. Ben Suriye’ye baktığımda yıkık Suriye’yi değil, eski sağlam Suriye’yi görüyorum. Hiç kimsenin ülkesi bu hale gelmesin. Çok zor bir durumdur. Ben ilk buraya geldiğim zaman olaylar büyümeden bitecek ve geri döneceğiz diye düşünüyordum.”
 
‘GÜZEL GÜNLERİN HAYALİNİ KURMALIYIZ’
 

Acılı günleri yâd etmek yerine gelecek güzel günlerin hayalinin kurulması gerektiğini sözlerine ekleyen Gülcan, ülkesinin burnunda tüttüğünü, her şeyi özlediğini ifade etti. Gülcan, şunları dile getirdi: “Suriye’nin diğer ülkeler tarafından bölünmeye çalışılması canımızı yakıyor.  Topraklarımız üzerinde ülkeler arası siyaset dönüyor. Hiç kimse Suriye halklarının çıkarını düşünmüyor. Herkes kendi çıkarını düşünüyor. Biz ülkemizin bölünmesini istemiyoruz. Dış eller Suriye’nin üzerinde ki elini çeksin. Bir an önce barışın gelmesini istiyoruz
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Suriyeli, sanatçı:, Hiç, kimsenin, ülkesi, bu, hale, gelmesin,
Yorumlar
Haber Yazılımı