Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 14:37 Bu haber 2240 kez okundu
 
Vatan Mahallesi uyuşturucunun merkezi oldu
ANTEP - Şahinbey ilçesinde HDP Gençlik Meclisi üyelerinin baskı ve tutuklamalarla tasfiye edilmesi ardından Vatan mahallesinin uyuşturucu satıcılarının merkezi haline geldiğini belirten mahalle sakinleri, polisin ise yaşananlara göz yumarak, satıcılarla iş birliği içerisinde olduğunu iddia etti.
ASAYİŞ Haberi
Vatan Mahallesi uyuşturucunun merkezi oldu

Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Vatan mahallesi, uyuşturucu satıcılarının merkezi haline geldi. Sokak aralarında müşteri bekleyen satıcıların, halkın gözü önünde gençleri zehirlediği belirtildi. 

 
Mahalle esnaflarından Şevket Tuncer, son dönemde uyuşturucu satışının hat safhaya çıktığını ifade ederek, mahallede neredeyse herkesin uyuşturucu madde sattığını dile getirdi. Artık ayaküstü değil dükkânlar üzerinden de bu işin yürütüldüğünü kaydeden Tuncer, mahallenin kentin uyuşturucu satışı merkezi haline geldiğini söyledi. Gençlerin bataklığa sürüklendiğini vurgulayan Tuncer, tanıdığı bir genç kadının hikâyesini şöyle anlattı: “Geçen dükkânıma 20’li yaşlarda bir kız geldi. Sevgilisi uyuşturucu maddeye alıştırmış. Kendisi de parası olmadığı için bulamıyor. Sırf para bulup uyuşturucu alabilmek için ahlaksız yollara başvurduğunu gözlerimle gördüm. O kız şimdi de otogarda yatıp kalkıyor. O kız için çok üzüldüm. İnsanlar madde kullanmaya 'bir kereden bir şey olmaz' diyerek başlıyor. Sonrasında ise hayatları kararıyor.”
 
'GENÇLER TUTUKLANDIKTAN SONRA MALLEYE UYUŞTURUCU SATICILARI GİRDİ'
 
Mahalle gençlerinin herkesin gözleri önünde zehirlendiğinin altını çizen mahalle sakini Mehmet Dursun da, gençlerin 3 liralık haplarla hayatlarının karartıldığını söyledi. Uyuşturucu satışına her gün şahit olduğunu anlatan Dursun, polislerinde bunu gördüğünü ancak müdahale etmediğini iddia etti. Polislerin mahallede göstermelik olarak devriye gezdiğini ifade eden Dursun, şöyle dedi: “Polisler satıcıları görüyor, bildikleri halde müdahale etmiyorlar. Çocukluk arkadaşlarımdan birçoğu uyuşturucu madde yüzünden çok kötü halle düştü. Küçük kardeşlerim var ve onlar için endişeleniyorum. HDP gençliğinin aktif olduğu zamanlarda uyuşturucu satışı hiç yoktu. HDP gençliği tutuklanıp dağıldıktan sonra mahalleye uyuşturucu satıcıları girdi.” 
 
‘HDP GENÇLİK MECLİSİ POLİSTEN DAHA ETKİLİYDİ’
 
Uyuşturucu satıcılarının polisle ilişkilerinin olduğunu ileri süren bir diğer mahalle sakini Feridun Karadağ ise, polisin yaşananlara göz yumduğunu iddia etti. Uyuşturucu yüzünden çok sayıda gencin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Karadağ, "Uyuşturucu satıcıları yüzünden çok genç öldü. Polis ufak bir kısmını göstermelik gözaltına alıp 2 gün sonra serbest bırakıyor. Üzerinde madde varsa bile 'ben içiciyim' diyor, polis bırakıyor. Antep’in özellikle Kürt mahallelerinde bu olay yaşanıyor. Diğer mahallelerinde böyle şeyler yok. Uyuşturucu satışı yüzünden çok defa mahallede satıcılar arasında çatışma yaşandı. HDP gençliği var iken kesinlikle böyle şeyler yoktu. HDP gençliği izin vermiyordu ve müdahale ediyordu. HDP gençliği polisten daha etkiliydi” diye konuştu.
Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Vatan, Mahallesi, uyuşturucunun, merkezi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı