Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 13:44 Bu haber 7472 kez okundu
 
‘Vatandaşın hasta olmasını sistemin yararına görüyorlar'
Sağlık Bakanlığı'nın "Şehir Hastaneleri" projesinin Antep ayağı devam ederken, Antep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “Hastanelerde yatakların yüzde 70 dolu olacağı teminatı verilmiş. Vatandaşın hasta olmasını kendi sistemlerinin yararına görüyorlar” diye eleştirdi.
SAĞLIK Haberi
‘Vatandaşın hasta olmasını sistemin yararına görüyorlar'

Hükümetin "Kamu özel sektör ortaklığı modeli ile tahsis edilen kamu arazisi üzerinde yapılan şehir hastanelerinde Sağlık Bakanlığı'nın 25 yıllık kiracı olması" modeli ile her kentte yapımına başlanan "Şehir Hastaneleri" projesini değerlendiren Antep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, şehir hastanelerinin toplumun her kesimine olumsuz sonuçlar doğuracağını savundu. Ağca, hastanelerin sadece müteahhitlere olumlu sonuçları olacağını, hem yatırım hem de işletme açısından büyük maliyet içerdiğini, hastanelerin her açıdan giderleri arttırdığını hatırlattı. 

 

 
'ÇALIŞANLAR GÜVENCESİZ KALACAK'
 

Şehir hastanelerinin sağlık çalışanlarını sözleşmeli, esnek ve güvencesiz bir çalışmaya mecbur bıraktığını ifade eden Ağca, çalışanların bir süre sonra işsiz kalma riski olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının geleceklerini göremeyecek duruma geldiğini belirten Ağca, şöyle devam etti: "Çalışanlar böyle bir sistem içerisinde nasıl çalışacaktır. Bu model tam gün yasasına da uymamaktadır. O zamanda Sağlık Bakanlığı tam gün yasasını kendi çıkarları için yeniden değiştirmeye girişecektir. Ya da üniversitede ki öğretim üyelerini şehir hastanelerinde çalışabilmesi için tam gün yasasını bu yönde şekillendirecektir. Böylece üniversite hastanelerinin de içi boşaltılacaktır. Sadece şehir hastaneleri ile çalışanların geleceği değil, üniversite hastanelerinin geleceği de bir şekilde olumsuz etkilenecektir. Yani hem çalışanlar hem de hastaneler bu sağlıksız sistemde büyük olumsuzluklar yaşayacaktır.” 


 
'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET OLARAK DÖNÜYOR’ 
 
Hastanelerin giderleri arttırdığını, vatandaşın cebinden daha fazla para çıkacağını, sağlık hizmetinin azalacağını sözlerine ekleyen Ağca, şöyle devam etti: “Şehir hastanelerinde sistemden kaynaklı sorunlar yaşandığı zaman vatandaşlar sinirlenip sağlık çalışanına şiddet uygulayacaktır. Esasında çalışanların bir yanlışı yok. Yanlış varsa, vatandaş hesabını hükümet ve sağlık bakanlığına sormalıdır. Sağlık çalışanları hakketmediği halde şiddete maruz kalacaktır. Şehir hastanelerinde vatandaşın ayağına hizmet gitmesinden daha ön planda müteahhittin ayağına hizmet gitmesi durumu söz konusudur. Nasıl ki köprüden geçmediğin halde köprü parası ödüyor isen. Hastaneye gitmediğin halde de hastane parası ödeyeceksin. Vatandaş hastalanmadan tedavi ücreti ödemiş gibi bir şey olacak. Hükümet nasıl oluyorsa firmalara bu hastanelerde yatakların yüzde 70 dolu olacağı teminatını vermiş. Vatandaşın hastalanacağını öngörüyorlar. Vatandaşın hasta olmasını kendi sistemlerinin yararına görüyorlar.” 
 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: gaziantephaberi,tabibler,odası,antep,kilis,dr.hamza,ağca,şehirhastaneleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı