Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 11:51 Bu haber 1156 kez okundu
 
Zeki Gümüş'ün Akdeniz Ateşi Şiir Kitabı Yayında
Devhaber köşe yazarımız (şiir) Zeki Gümüş’ün ilk şiir kitabı yayın hayatına girdi.
SANAT Haberi
Zeki Gümüş'ün Akdeniz Ateşi Şiir Kitabı Yayında

Devhaber köşe yazarımız (şiir) Zeki Gümüş’ün  ilk şiir kitabı yayın hayatına girdi. Zeki Gümüş 12 eylül darbesinde gözaltına alınmış, yıllarca cezaevi serüvenini yaşayan bir Devrimci. Edebiyatla olan bağlantısı bu süreçlerde ön plana çıktı.

 

Zeki Gümüş ile ilk röportajı devhaber net kurucusu Ali Vefa Yurdal gerçekleştirdi.

 

Ali vefa Yurdal ; Zeki Bey sizi tanıyalım Özgeçmişiniz ?

 

Zeki Gümüş;  “1961 yılında Adana`da doğdum.ilk ve orta okulu Adana’da okudum. Lise Mersin İlköğretmen Okulu’nda öğretimim devam ederken siyasi nedenlerden dolayı Adana Borsa Lisesinde devam ettim. Daha sonra 1979 yılında Adana Çukobirlik İplik fabrikasında çalıştım.

12 Eylül 1980- 1990 siyasi baskılar ve aranma tutuklanmalarla geçti. O dönemlerde İstanbul’da konfeksiyon atölyelerinde çalıştım. Şiirle  Adana ve Malatya cezaevlerinde tutuklu iken, ayrılıklar, özlemler benim içimdeki duyguları dışarı şiir olarak çıkmasını sağladı.

Bir çok gazete ve sosyal paylaşım sitelerinde şiirlerim yer buldu. Yaşam mücadelesindeki gerginlikler ve zorluklar şiirlerime yansıdı.

Halen Adana’da ailem ile yaşamaktayım.

 

Ali Vefa Yurdal; Şiir’in bugünkü durumu sizce hangi yerde ?

 

Zeki Gümüş; “Birbirinin  tekrarı şiirler, şair çıkmazını gözler önüne seriyor. Kitaplar satmıyor, okuyucuyla buluşmuyor. Bu soruların yanıtını son birkaç yıldır arıyorum. Yaşamın hızı ve değişimine ayak uyduramama sorunu, sanatın tüm dallarına yansıyor.

 

Son otuz yıldır toplumsal gelişmelerin, globalizmle birlikte hızla tek tipliğe doğru ilerlediğini gözlemliyoruz. İletişimin ve teknolojinin hızla  ilerlemesi, ulaşılabilir olması bunda en büyük etken.

 

Sermayenin ulusallıktan çıkıp, çok uluslu şirketlerin devletleri; biçimsel küçülme ve nicelik değişimi, toplum yaşamına yıkıcı bir etki yapıyor. Üretim araçlarının pazar ekonomisinde nitelik ve nicelik değişimleri, insan yaşamına  yansımakta. Buradan hareketle incelemeye başladığımızda, sanatın bundan etkilenmemesi düşünülemez.

 

Şiir kitapları basılmıyor, romanlar, öyküler okuyucu, alıcı bulmuyor. Bilgisayar programlarına karekterleri veriyorsun, sana roman,öykü yazıyor. Evine aldığın iyi bir yazıcıyla, kitap basıyorsun. Teknolojinin geldiği bu noktada ne yapmalı. Kitap fuarlarında hızla okuyucu kaybı, etkinliklere katılımdaki düşüşleri, son birkaç yıldır gözlemliyorum. Bu hızlı tüketime nasıl yetişeceğiz.

 

İlk şiir kitabımı kendi olanaklarımla bastırmıştım. Yakın çevremizde eş dost arkadaş ilgisi dışına çıkamadı. Tanıtım ve reklam çalışmaları olmayınca, pazar ekonomisinde piyasa yapmadı.

 

Geçmişin varlıklı, aydın elit ailelerin çocuklarının yaptığı edebiyat, sanat ayrıcalık olmaktan çıktı, yerini çoğulculuğa bıraktı. Bilgi bu elitlerin tekelini kırdı, ucuzlattı ve herkese tüketime sundu. Buda kaptalizmin daha fazla kar etmesini sağlayan, global pazar ekonomisiyle oluştu.

Bu geldiğimiz noktada ne yapabiliriz? Yeni nesillere, gençliğe nasıl ulaşırız? Onların yaşam biçimi ve beklentilerini algılayıp, nasıl iletişim kurabiliriz? Düşüncelerimizi buralara yoğunlaştırıp onların hızına yetişmeliyiz. Enerjimizi buralara harcamalıyız. Yoksa kendi kendimize dar gruplar içerisinde, al gülüm ver gülüm oynar, içe kapanır, toplumla bağlarımızı koparırız.

 

Şiirin yaşadığı bugünkü durumu, kendi bakış açımla yorumlamaya çalıştım. Kendimi daha iyi  geliştirebilmem için, bu konuda eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum. “

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Zeki, Gümüş'ün, Akdeniz, Ateşi, Şiir, Kitabı, Yayında,
Yorumlar
Haber Yazılımı