Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 13:24 Bu haber 1444 kez okundu
 
Zöhre Ana: ‘Kadınlar erkeğe bağımlı olmaktan kurtulmalı’
ANTEP - "Zöhre Ananın Yeri" ismi ile Antep’e özgü sıkma, gözleme ve ev ekmeği satan 75 yaşındaki Zöhre Köse, kadınların erkeğe bağımlı olmaktan kurtulması gerektiğini ifade ederek, “Kadınlar, evde oturmamalı” dedi.
KADIN Haberi
Zöhre Ana: ‘Kadınlar erkeğe bağımlı olmaktan kurtulmalı’


Antep’in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Düztepe  mahallesinde "Zöhre Ananın Yeri" isminde küçük bir işletme açan 75 yaşındaki Zöhre Köse, hastalıklarına aldırmadan çalışıyor. Yanında mahalleden komşusu olan Hatice Öztürk ve Ayşe Yılmaz’ı da alan Köse, dükkanında Antep’e özgü sıkma, gözleme ve ev ekmeği satıyor. 
 
Doktorların, “evde otur, çalışma” sözlerine kulak asmayan Köse, kimseye muhtaç olmamak için çalışmak zorunda olduğunu ifade etti. Toplumda kadının çalışması yönünde olumsuz algı olduğunu söyleyen Köse, “Bir kadının bileğinin hakkıyla çalışıp para kazanması neden ayıp olsun?” diye sordu. 
 
'KİMSEYE MUHTAÇ OLMADIM’ 
 
Dükkanı açalı 4 ay olmasına rağmen işlerinin iyi gittiğini belirten Köse, hem çalışanlarının hem de kendi ihtiyaçlarını karşıladığını dile getirdi. Özellikle kadınlarla çalışmak istediğini belirten Köse, kadınların evde çıkıp sosyalleşmesi gerektiğini söyledi. Köse, “Bizde sadece erkek çalışırken, kadın evde oturuyor. Bizim milletimiz kadının çalışmasını ayıplıyor. Ben tüm çocuklarımı çalışarak büyütüp okuttum. Ayıp diyenlere baksaydım, çocuklarımı okutamazdım. Kimseye muhtaç olmadım. Çocuklarımın da kimseye muhtaç olmasını istemiyorum” dedi.


 

'KADINLAR EVDE OTURMAMALI’ 
 
Kadınların çalışarak erkeğe bağımlı olmaktan kurtulması gerektiğini ifade eden Köse, şöyle devam etti: “Sadece erkek çalışacak diye bir kural yok. Kadının evde tıkılıp kalmaması gerekiyor. Kadınlar çalışarak sosyalleşmelidir. Bu algıdan artık toplumun kurtulması lazımdır. Erkek özgür, kadın tutsak diye bir şey yok. Kadın insan değil mi? Kadın da erkekle aynı haklara sahiptir.” 
 
‘KADINLAR KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİR’
 
Eşinin hayatını kaybetmesi üzerine iş aramaya başladığını ve Köse'nin yanında işe başladığını söyleyen Hatice Öztürk, “Kadın çalışırsa ayıptır diye bir şey yok. Kadın da çalışabilir. Kadınlar hiç kimseye muhtaç değildir. Bir kadın tek başına kendi ayakları üzerinde durabilir. Yeter ki istesin” dedi.


 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Zöhre, Ana:, ‘Kadınlar, erkeğe, bağımlı, olmaktan, kurtulmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı