Yazı Detayı
26 Şubat 2018 - Pazartesi 22:12 Bu yazı 3903 kez okundu
 
Britanya Müzesi....
Haydar DOĞAN / Almanya
alivefa@devhaber.net
 
 
 
 
Tarihi Eser, geçmişte yaşamış insan topluluklarının eserleri olan kalıntılara verilen genel bir isimdir. Geçmiş uygarlıklardan günümüze kalan her kalıntı ve eserin önemli bir değeri bulunmaktadır. Çünkü bu kalıntılar geçmişte yaşayan insan topluluklarının kültür, yaşam tarzı, inançları ve yaşadıkları dönem hakkında birçok önemli bilgiler vermektedir. 
 
Sözlük karşılığını bu şekilde veriyor Tarihi Eser’in! 
 
Müze için de;
kazılarda bulunan yapıtların, sanata ve bilime ilişkin nesnelerin, sanat ve bilim yapıtlarının, budunbilimsel vb. nesnelerin bir arada ya da ayrı ayrı sergilendiği, saklandığı, korunduğu yapı.
 
“Güneş Batmayan Ülke”. 
 
Nasıl batsın ki Güneş?
 
 Mevsimleri bile işgal etmiş bir ülkenin üzerinde güneş, nereye giderseniz gidin hiç batmıyor! 
 
Bu nasıl mümkündür? diye düşünüyor insan yaşadığı yerde güneş batarken. 
 
“British Museum” ziyaretinde içeride gördüklerim karşısında şok yaşıyorum. Yüzlerce fotoğraf çekmeme rağmen sabah başladığım müze gezisi bir türlü bitmedi, bitmesi de mümkün değil! 
 
Giriş Ücreti vermek için giriş yerinde bir “kasa” aradım, ama yok. Kraliyet Görevlisi lacivert, mavi üniformasıyla, şapkasındaki sarı sırmasıyla içeri girenleri selamlıyor. 
 
“No Money!”.... Ücretsiz! 
 
Niyesini de iyi açıklıyor; içeride bize ait bir şey yok! 
 
Dünya’nın neresinde “ne” görmüşlerse çalıp buraya getirmişler. Nereden çalınmışsa(!) tarihini ve yerini hem haritasal olarak, hem de yazınsal olarak da yanlarına iliştirmişler. 
 
En çok ilgi çeken yer Mısır’dan çalınıp getirilenler. 
 
Bizim müze ile ilişkimiz, gör, fotoğraf çek ve çık. Bir de kendi ülkelerinin tarihini burada görüp de gözyaşlarına hakim olamayanlar da var. 
 
Anadolu bölümüne vardığımda ilk karşıma çıkan Bodrum Anıtı oluyor. Yalnız bütün mekan aynı renk iken, Bodrum Anıtı’nın arkası mavi. 
 
Yıllar önce okuduğum bir gazete haberi hemen gözümün önünde canlanıyor. 
 
Bodrum Kaymakamı ve zamanın Kültür Bakanı, İngiltere’den bu anıtı geri isterler. “Bodrum Anıtı, Ege’nin mavi sularında daha iyi gözükür!” dediklerini anımsıyorum o yazıda. İngiltere cevaben, “arkasını maviye boyarız” der ve maviye boyatlar! 
 
“Çanak-Çömlekle mi uğraşacağız!” 
 
Tarihi Eser Kaçakçıları adları üzerinde Kaçakçıdırlar. Onlar için Tarih Eserleri, para ile satılan bir kazanç kapısıdır. O kapıdan içeri girmek ancak tarihine sahip çıkma bilinci ile oluşur! Sadece kendi tarihin değildir orada sergilenenler, bütün insanlığın gelişimini bize sunan eserlerdir Tarihi Eserler. 
 
Mersin-Tarsus, 82 Evler sokağındaki kazılarda neler ortaya çıkarıldı? Kimin eline geçti? Kime, ne karşılığında satıldı? Bunları bize kim açıklayacak?
 
 
 
Etiketler: Britanya, Müzesi...., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı